„Jedná se o poměrně složitý zásah. Musíme být velmi opatrní, jde samozřejmě o zdraví jak našich lidí, tak o zvířata, která v podkroví jsou,“ řekl Právu během zásahu velitel Ladislav Vrána. Hasiči musili přivolat i záchranku, neboť jeden z lidí, kteří v mini zoo pracují, se nadýchal zplodin a druhý měl popálenou ruku.

„Na místo jsme dojeli před půl dvanáctou, když nás o pomoc požádali profesionálové z Trhových Svinů, neboť máme k dispozici hasící tatru, která svineckým obrazně řečeno klekla a potřebovali pomáhat se zásobováním vodou. Je to trochu o život. Vůbec těm klukům, kteří tam teď nahoře plameny likvidují, nezávidím,“ glosoval situaci místostarosta Jílovic Jiří Witzány (nezávislý), který je i dobrovolným hasičem a byl v partě jílovických chlapů, kteří přijeli pomáhat oheň likvidovat.

Hasiči se obávali jedovatých zvířat

„Samozřejmě, že situace je o to komplikovanější, že se pohybujete uprostřed zoo a nevíte, kde se jaké zvíře objeví,“ doplnil Witzányho svinecký dobrovolný hasič Karel Polák.

Hasiči u požáru minizoo.

Hasiči u požáru minizoo.

FOTO: Vladimír Vácha, Právo

Hasiči dostali oheň pod kontrolu kolem půlnoci a poslední práce na jeho likvidaci ukončili těsně po půl sedmé ráno.

Na řediteli a zakladateli minizoo Viktoru Ambrožovi bylo vidět, že jej nešťastná událost výrazně zasáhla. „Do stavení uhodil blesk a okamžitě vyšlehly plameny. Snažili jsme se požár uhasit, ale vše bylo marné. Celá hlavní budova je v podstatě zničena. Naštěstí se podařilo zachránit před ohněm všechna zvířata. Nikdo si nedovede představit, co prožíváme,“ řekl Právu Ambrož.

Podotkl, že zoo bude fungovat dál. „Návštěvníci jsou jediný zdroj příjmů pro chod zoo. Stavení bylo pojištěné a doufáme, že se nám jej podaří co nejdříve obnovit,“ doplnil ředitel parku.

Velitel zásahu Ladislav Vrána (uprostřed) dává pokyny svým kolegům.

Velitel zásahu Ladislav Vrána (uprostřed) dává pokyny svým kolegům.

FOTO: Vladimír Vácha, Právo