Soud Chalupníkovi také zakázal řízení na dobu čtyř let a musí zaplatit 200 tisíc jako odškodné řidiči autobusu.

"Šlo o brutální útok, který byl promyšlený," uvedl předseda senátu Milan Andrle. Soud neuvěřil obžalovanému, že jej řidič autobusu vytlačoval při předjížděcím manévru. "Byl to právě obžalovaný, který tím riskantním manévrem ohrozil 40 cestujících v autobuse," dodal soudce.

Bývalému hlídači z americké ambasády v Praze přitom hrozil za útok na Josefa Císlera (56) až desetiletý pobyt za mřížemi. Císler doslova utekl hrobníkovi z lopaty, po masivním krvácení do mozku upadl do kómatu, ze kterého se probral až po několika týdnech. Dodnes není zdravotně fit, má dvojité vidění a problémy s motorikou.

René Chalupník u soudu

René Chalupník u soudu

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Nehoda, která napadení předcházela, se stala mezi Horšovským Týnem a Domažlicemi. Obžalovaný muž se za volantem Škody Octavie snažil dostat před třínápravový autobus v úseku, kde je zákaz předjíždění. „Postupně předjel asi šest aut. Pak se začal tlačit přede mne. Po riskantním manévru se rychle snažil zařadit zpátky a přitom lehce škobrtnul o přední část autobusu,“ vzpomínal Císler, který seděl za volantem plně obsazeného autobusu.

Ani jsem se nesnažil klást odpor, choval se jak šílenec.Poškozený

Chalupník si na něho počíhal na autobusovém nádraží. „Tam mě chytil za rameno a vrazil mi ránu pěstí do levého oka. Padl jsem, ale za chvilku jsem stál zpátky na nohou. Skoro nic jsem neviděl přes oko zalité krví,“ vybavoval si Císler.

Útočníkovi se snažil vysvětlit, že 15metrový autobus nelze na takové silničce udržet rovně přilepený na okraji asfaltu. „Jeho reakce byla taková, že mě chytil za bradu a hlavou mi smýkal po betonové zdi. Ani jsem se nesnažil klást odpor, choval se jak šílenec. Když to běsnění skončilo, vzal mi mobil a rozmlátil ho na kousky. Pak beze slova odešel,“ líčil Právu Císler.

Dal jsem mu ránu do obličeje, řidič zavrávoral a upadl na zem.Odsouzený

Obžalovaný muž připouští fyzickou potyčku s řidičem autobusu. „Dal jsem mu ránu do obličeje, řidič zavrávoral a upadl na zem. V útoku jsem dál nepokračoval, žádné další rány nepadly. Ve vzteku jsem jen kopl do autobusu a šlápl na mobilní telefon, který řidiči autobusu vypadl z kapsy,“ řekl Chalupník.

Z místa odjel, neboť se mu nezdálo, že by byl řidič autobusu nějak vážně zraněný. Hájil se tím, že měl vztek, protože mu prý řidič autobusu bránil v předjíždění a údajně se ho snažil vytlačit do příkopu. „Spěchal jsem k lékaři. Bohužel jsem si nevšiml značky zákazu předjíždění,“ ospravedlňoval se Chalupník s tím, že to byl naopak on, kdo byl ohrožen na životě ze strany řidiče autobusu.