Hovorkova obhajoba v dovolání například uváděla, že pachatel jednal spontánně a nepromyšleně. Byl si prý jistý tím, že oheň nemůže obyvatele domu ohrozit, protože mají nainstalované kamery a požární hlásiče. Nepodařilo se prokázat úmysl ani objasnit motiv, tvrdila obhajoba.

Podle Nejvyššího soudu je však evidentní, že Hovorka útok připravoval a musel být srozuměn s možnými vážnými následky. "Samotná představa, že obviněný za popsaných podmínek a uvedeným způsobem zapálil převážně dřevěnou chatu a současně předpokládal, že její obyvatelé nebudou ohroženi na svých životech, je naprosto absurdní," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Františkem Hrabcem.

V kauze figuroval také druhý obžalovaný Roman Klimeš. Podle státního zástupce právě on kvůli sousedským sporům navedl Hovorku k zapálení chatky a slíbil mu za to 10.000 korun. Soudy ale Klimeše zprostily obžaloby.

Těžce zraněná žena

V chatě byli čtyři lidé včetně dítěte. Hovorka počkal, až se v domku zhasne, poté polil vchodové dveře benzinem a podpálil je. Oheň se dále rozšiřoval na verandu i do vnitřních prostor chaty. Obyvatelé se před požárem zachránili skokem z okna ložnice v podkroví. Jedna žena utrpěla těžké zranění, nezletilý chlapec se zranil lehce. Další dva muži se zranili při hašení požáru.

Klimeš v minulosti u soudu popřel, že by Hovorku k útoku navedl. Devatenáctkrát trestaný recidivista Hovorka se k spáchání útoku přiznal, ale uvedl, že chtěl rodinu pouze vystrašit a neměl v úmyslu nikoho usmrtit. Nyní mu zbývá už jen možnost podat ústavní stížnost.