„Chlapci poskytli prvotní pomoc členové horské služby a vzhledem k časové dostupnosti místa pro pozemní posádky byl zdravotnickými operátory vyslán primárně na pomoc vrtulník letecké záchranné služby,“ popisoval vážnou nehodu mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že lékař po svém příletu na místě zjistil, že dítě jeví známky poruchy vědomí.

„Jeho stav svědčil o poranění mozku a byl velmi vážný. Chlapec měl také zraněnou dolní končetinu. Po potřebném ošetření bylo dítě naloženo do vrtulníku, během letu však u něj došlo ke zhoršení zdravotního stavu a vrtulník musel přistát na heliportu záchranné služby v Opavě,“ líčil dále Humpl.

Zde lékař chlapci zajistil intubací dýchacích cest a připojil jej na přístroj, který řídí ventilaci. Poté vrtulník znovu vzlétl a dítě bylo nakonec předáno do péče lékařů Fakultní nemocnice Ostrava.

V neděli ráno už byl hoch mimo ohrožení života. Mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný Právu sdělil, že chlapec zůstává v péči lékařů Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče. „Jeho zdravotní stav však je již stabilizovaný, je mimo ohrožení života,“ upřesnil Oborný.

Příčiny nejasné

Zatím není vůbec jasné, proč se na chlapce automat na prodej pamětních mincí vlastně převrátil. Automat je dva metry vysoký a váží 96 kilogramů.

„Policie nyní musí počkat na vyjádření expertů, zda náhodou nebyl přístroj špatně umístěný, či zda nebylo něco zanedbáno. Na případu intenzivně pracujeme,“ sdělila Právu v neděli ráno mluvčí bruntálské policie Ivana Křištofová s tím, že obdobný případ zdejší policie nepamatuje.

Později upřesnila, že případ policie vyšetřuje jako těžké ublížení na zdraví, zatím ale nikoho neobvinila.