"Věděl, že jede s autem ve špatném technickém stavu, sám je navíc automechanik. Hazardoval, soud mu nemohl uložit podmíněný trest," prohlásil soudce Aleš Flídr. Soud navíc Dekařovi na čtyři roky zakázal řízení.

K neštěstí došlo na Fryčajově ulici, kde přes přechod přecházelo 34 dětí z jedné z mateřských škol se svými učitelkami. Autu v klesání selhaly brzdy a před skupinou dětí už řidič nedokázal zabrzdit. Auto smetlo dvě děti, přičemž šestiletá dívenka v nemocnici po nehodě bojovala o život. Větší tragédii zabránily duchapřítomné učitelky, které další děti stačily strhnout stranou.

Jen jsem zakřičel z okna, že nemůžu zastavit.odsouzený Pavel Dekař

Dekař před soudem svou vinu za srážku nepopíral. "S tou avií jsem moc nejezdil, před jízdou jsem provedl vizuální kontrolu, světla, pneumatiky a tak. Nádržku s brzdovou kapalinou jsem ale nekontroloval, protože to se musí sejmout čelní maska. Při jízdě před nehodou jsem několikrát brzdil i zastavoval a žádný problém nenastal. K přechodu jsem přijížděl relativně pomalu, vůbec jsem nečekal, že to nezastaví. Když jsem chtěl zabrzdit, tak se nic nedělo, nebylo ani kam uhnout, všude u přechodu byly děti, jen jsem zakřičel z okna, že nemůžu zastavit,“ prohlásil před soudem Dekař s tím, že na nehodu musí myslet každý den i vzhledem k tomu, že sám má malé dítě.

Zraněné děvče utrpělo zhmožděniny hrudníku, zhmožděninu plíce, sériovou zlomeninu žeber, zlomeninu lopatky. Měsíc byla v nemocnici, z toho 12 dní v umělém spánku. "Sice se lepší, ale pořád špatně vidí, měla poraněny oční nervy, musí dvakrát týdně chodit k doktorovi. Psychicky se z toho taky pomalu dostává, už je schopna přejít přes silnici, když jí držíme za ruku," řekl otec zraněné dívenky.

Dekaře původně městský soud potrestal podmínkou, krajský soud mu poté uložil dvouleté vězení. Verdikt ale zvrátil Nejvyšší soud, který věc vrátil zpět k novému rozhodnutí. V rámci jeho právního názoru pak krajský soud trest zmírnil na 18 měsíců vězení.