Muže, který v Olomouci v roce 2010 k předvolebním sloganům psal dodatky a politikům přikresloval tykadla, poslal soud do vězení kvůli tomu, že odmítl odpracovat uložené obecně prospěšné práce a odpykat si domácí vězení. Smetana SMS zprávou odpoledne vzkázal, že se bude zadržení vyhýbat.

Zprávu o tom, že Smetana do vězení nenastoupil, obdržel okresní soud v úterý.

"Soud dnes vydal žádost o dodání do výkonu trestu. Policie ji obdrží pravděpodobně během středy. Soud v takových případech obvykle uvede jméno, příjmení, adresu a je na policii, kdy tam dojde. Soud ani neustanovuje žádnou lhůtu," řekl předseda olomouckého okresního soudu Michal Jelínek. Podotkl, že je to zcela standardní postup.

"Kromě pana Smetany v pondělí do vězení nenastoupili ještě další tři odsouzení. Je to dennodenní chleba, většinou škodí sami sobě. Z mého pohledu na tom nic výjimečného není," dodal soudce.

Podle olomoucké policejní mluvčí Marie Štrbákové vyčkají policisté na žádost soudu. Kdy ji začnou plnit, nechtěla z taktických důvodů upřesnit. Policisté však zřejmě v tomto případě jednoduchou práci mít nebudou. Smetana svůj vyhrocený postoj hodlá zřejmě vést až do konce.

"Budu se vyhýbat zadržení," napsal v úterý odpoledne v SMS. Již dříve uvedl, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal. Tvrdí, že volební inzerce je pouze komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý také jako volič touto cestou komunikoval.

V práci dobrovolně skončil

V práci jej policisté již nezastihnou. V pondělí po odpracování směny podal na vlastní žádost výpověď a podle mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Magdaleny Kopřivové už není ode dneška zaměstnancem podniku. Smetana prý nechtěl svého zaměstnavatele vystavovat nepříjemné situaci.

Třicetiletý bývalý řidič DPMO podle svých slov pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky.

Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 000 korun.

Soud Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což udělal. Vedle toho si však měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Smetanu potrestala soudkyně Markéta Langerová, manželka tehdejšího lídra ODS v Olomouci Ivana Langera. Na své spojení s politikem sama tehdy před začátkem jednání upozornila s tím, že se ale podjatá necítí. Smetana tehdy také uvedl, že ji za podjatou nepovažuje, stejně tak reagoval i státní zástupce.