Nyní bude na insolvenční správkyni Marcele Marešové, aby zjistila skutečnou hodnotu dlužníkova majetku. Poté se bude rozhodovat o způsobu zpeněžení. V případě, že by byl majetek dlužníka zanedbatelné hodnoty a nepostačoval k uspokojení věřitelů, soud ze zákona konkurz zruší a věřitelé budou odkázáni se svými nároky na likvidaci.

Při pondělním jednání vyšlo najevo, že pořadateli šampionátu zbyl pouze majetek movitý - stoly či počítačové vybavení. Likvidátor Ivan Brambaški ocenil v roce 2010 jeho účetní hodnotu na zhruba čtyři miliony korun, insolvenční správkyně ale v pondělí prohlásila, že se hodnota movitého majetku pohybuje v řádech tisíců korun. V úschově je navíc asi 160 000 korun. "Záleží na tom, jestli se dohledá majetek nebo případně jestli se vyhrají nějaké soudní spory, které běží," uvedla po jednání Marešová.

"Já jsem v podstatě splnil svou zákonnou povinnost a podal jsem insolvenční návrh vzhledem k tomu, že bylo zcela evidentní, že to sdružení je předluženo," uvedl Brambaški. Podle něho tím jeho role skončila. "Za té aktuální situace tak, jak to vypadá, tak tam ty prostředky nejsou," podotkl.

Mistrovství skončilo v dluzích

Jedním z největších věřitelů je liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili zhruba 21 miliónů korun za zajištění bezplatné městské dopravy v době lyžařského mistrovství. Přihlásil se také Finanční úřad pro Prahu 1, který požaduje za neuhrazení daňové povinnosti přes 170 miliónů korun. Nárokovat si však částku bude moci až po odstranění vad přihlášky.

Kdo konkrétně nese za dluhy vinu, zjišťuje policie, která nyní zkoumá některé účetní doklady. V pondělí jeden ze zástupců věřitelů, který uplatňoval pohledávku za přibližně 21 miliónů korun, uvedl, že po nástupu bývalé běžkyně na lyžích a olympijské vítězky Kateřiny Neumannové do funkce prezidentky organizačního výboru v červenci 2007 byly vypovězeny kontrakty společnosti, která měla uzavřené tři smlouvy na dodávku softwarového vybavení.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 miliónů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 miliónů. Samotný organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 miliónů korun, šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy.

V souvislosti s lyžařským šampionátem se soud zabývá dvěma trestními kauzami. Dva muži a jedna žena jsou souzeni pro podvod za téměř čtyři miliony korun ohledně nákupu nábytku pro rekonstruované vysokoškolské koleje. Hrozí jim od dvou do osmi let vězení. Bývalý rektor univerzity a majitel firmy Investing CZ zase čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku zhruba za 24,3 miliónu korun bez jakékoli soutěže vítězi původní zakázky. Měli se tak dopustit pletichy při veřejné soutěži a i jim hrozí dva až osm let za mřížemi.