Vyhověl právnímu zástupci podnikatele Karlu Brücklerovi, jenž prohlásil, že jeho klient nenaplnil skutkovou podstatu činu, aby vůbec mohl být stíhán. Může se stát, že alespoň z této kauzy Vaškůj vyvázne bez trestu.

Obžaloba klade podnikateli za vinu, že uprchl z ČR, aby se vyhnul nástupu trestu 7,5 roku vězení za podvody s palivy se škodou bezmála tři čtvrtě miliardy korun, odsouzen byl Vrchním soudem v Olomouci.

Od září 2009 byl na útěku, zadržela ho v červnu 2010 na základě evropského zatykače ve Vídni rakouská policie a v březnu 2011 byl vrácen zpět. Hrozí mu další tři roky vězení za maření úředního rozhodnutí.

Vaškůj se hájil tím, že byl v Kazachstánu

Právní zástupce postavil obhajobu Vaškůje na tom, jak Česká republika písemně zdůvodnila svoji žádost o podnikatelovo vydání. „Pokud v žádosti nebylo jasně uvedeno, že Vaškůj bude ve vlasti stíhán za vyhýbání se nástupu trestu, přestože o tom, že má nastoupit, věděl, pak se proces konat nemůže," řekl novinářům po jednání Brückler. Soudce Chochola si vyžádá všechny písemné podklady.

Vaškůj se nyní u soudu hájil tvrzením, že se jako podnikatel pohyboval v poslední době v Rusku a Kazachstánu, pak v Rakousku, kde je trvale přihlášen k pobytu, od roku 1991 tam podniká. Ve Vídni prý běžně přebíral poštu, ale žádnou výzvu k nástupu trestu neobdržel.

Tehdejší obhájce Michael Bartončík mu sdělil jen olomoucký rozsudek a následně Vaškůj Bartončíka prý zmocnil k podání žádosti o odklad trestu. Státní zástupkyně Soňa Bednářová připomněla, že o rozsudku i o výzvě k nástupu trestu mohl vědět rovněž z e-mailové pošty, i v Kazachstánu.

Vaškůj připustil, že měl ve Vídni padělané osobní doklady, ale tvrdil, že se jimi neprokazoval, u sebe měl pravé. Ve svůj prospěch Vaškůj argumentoval rovněž těžce nemocným synem, o něhož se nyní za značného vypětí stará manželka.