Hlavní líčení bylo kvůli věku oběti a závažnosti případu neveřejné. Státní zástupce obžaloval muže a ženu z pěstounské rodiny z trestných činů týrání svěřené osoby a ohrožení výchovy dítěte.

Předsedkyně trestního senátu Ivana Nefová při čtení rozsudku uvedla, že dívka při stání na sněhu utrpěla omrzliny třetího až čtvrtého stupně, její zranění soudní znalci označili za středně těžké. Pěstouni podle verdiktu také významně zanedbávali péči a výchovu holčičky, údajně s ní například nechodili k lékaři. "Měli k ní výrazně odlišný přístup než k jiným dětem v rodině," poznamenala soudkyně.

Lhůta na rozmyšlenou

Státní zástupkyně i obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu, při které se mohou proti rozsudku odvolat. Jeden z advokátů novinářům řekl, že tak patrně učiní, jelikož podle něj o vině pěstounů rozhodly pouze nepřímé důkazy. Pěstouny podle soudkyně usvědčily zejména výpovědi zaměstnanců hostivického Klokánku i svěřené dívky, které označila za věrohodné.

Na případ loni v únoru upozornilo Právo, podle kterého dívka žila v rodině své babičky. Ta o měsíc dříve přivedla dítě do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc s tím, že už se o ni nemůže starat. Děvče bylo v tak zuboženém stavu, že je vychovatelé nechali hned odvézt do nemocnice.

Dívka se pořád bojí

Lékaři podle listu nejprve chtěli holčičce kvůli rozsáhlým omrzlinám amputovat nohy, ale nakonec se jim je podařilo zachránit. Babička jakékoliv týrání holčičky v únoru popřela. Dítě bylo po odhalení případu umístěno do zařízení Klokánek v Hostivici u Prahy. Podle několika dřívějších vyjádření ředitelky Leony Koutenské se dívce daří dobře a chodí s ostatními dětmi běžně do školky.

Potvrdila to také další pracovnice Klokánku Romana Lorencová. "Měla jsem možnost s ní strávit týden na pobytu, kde byla veselá, živá a velice milá. Pořád se ale bojí. Určitě byla týraná," řekla novinářům Lorencová. Holčička podle ní má dodnes šrámy na obličeji nebo jizvu na spodním rtu. Dodala, že se do rodiny nechce vrátit zpět.