Proč požár vznikl, nedokážou zatím vysvětlit ani policisté. Škoda se odhaduje na milión korun, ale podle mnohých je nevyčíslitelná.

Dřevěná stavba byla vysoká 18 metrů

Dřevěná stavba byla vysoká 18 metrů

FOTO: ČTK

„Informaci o požáru jsme dostali na operační středisko krátce před půl šestou. K zásahu vyjely osádky čtyř cisteren, ale již během jízdy k zásahu hasiči viděli, že rozhledna je zasažena požárem v celém rozsahu,“ sdělila Právu mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Z rozhledny zbyla jen hromada ohořelých trosek

Z rozhledny zbyla jen hromada ohořelých trosek

FOTO: ČTK

Dále poznamenala, že na místě jednotky vytvořily vodní proud pro lokalizaci požáru a další pro ochlazování střechy blízkého objektu, jež byla ohrožována létajícími uhlíky. „Dvě minuty před šestou hodinou nahlásil velitel zásahu, že požár se jednotkám podařilo lokalizovat. Úplné dohašení pak jednotky prováděly pomocí dvou vodních proudů. Stojící zbytky konstrukce, které hrozily zřícením, hasiči strhli pomocí lanového navijáku a dohasili,“ upozornila na osud rozhledny mluvčí.

Z rozhledny Hýlačka zbyla jen hromada popela a ohořelých trámů.

Z rozhledny Hýlačka zbyla jen hromada popela a ohořelých trámů.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Místní si nedokážou vznik požáru vysvětlit. „Vůbec nechápu, jak se to stalo. V rozhledně nikdo nebyl. Až sousedi volali hasiče, protože viděli, že je celá v plamenech,“ konstatoval muž z Větrova.

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna Hýlačka

FOTO: jmedvjed, Mapy.cz

Ještě celé nedělní dopoledne se lidé z okolí chodili dívat na spáleniště a litovali. „Je to pro nás nevyčíslitelná ztráta. Dozvěděl jsem se to od bratra, který mi volal. Podobná stavba je v rámci republiky naprosto výjimečná a podobná stojí jen na Blaníku,“ podotkl Radek Přílepek, předseda táborské pobočky Klubu českých turistů. Stavbu, od které jsou nejbližší objekty vzdálené asi třicet metrů, nikdo nehlídá. „Byla ale dobře zabezpečená a nepamatuji se, že by se do ní někdo vloupal. Měla novou střechu a byla ve výborném stavu,“ posteskl si Přílepek.

Případem se nyní zabývají i policisté, kteří zjišťují, jestli stavbu nezapálil žhář, nebo jestli nešlo o závadu na elektroinstalaci. „Zatím nemůžeme ani vyloučit, že požár vznikl při silvestrovských oslavách v okolí. Otevřené jsou všechny varianty,“ ozřejmil mluvčí jihočeských policistů Milan Bajcura.