Kamedula, jak vyplynulo u OS, ve svých prodejnách nabízel syntetické drogy pod záminkou, že jde o sběratelské předměty, do dalších je pak dodával a to jako jediný společník firmy Poland Corporation. Činil tak se záměrem zisku z prodeje předmětů obsahující chemické sloučeniny, přestože věděl, že mají dlouhodobý vliv na psychiku a zdraví lidí.

„Sběratelské předměty“ se prodávaly v obchodech v Brně, Olomouci, Ostravě a Českém Těšíně, a to od prosince roku 2010 do letošního 22. dubna. Právě ten den vstoupila v platnost novela zákona, která doplnila seznam zakázaných omamných a psychotropních látek o 33 narkotik. Obchody prodávající syntetické drogy byl následně uzavřeny.

V jiných zemích potrestán nebyl

Polák, kterého policisté zadrželi v dubnu v Olomouci, u OS obžalobu odmítl. Tvrdil, že předměty nebyly určeny ke konzumaci, což stálo na etiketách a bylo to i na internetu. Poukázal také na to, že prodejen se stejným sortimentem byly v Česku, ale i v dalších zemích Evropské unie desítky a nikdo nebyl stíhán ani postižen. A to ani v Polsku, kde provozoval stejné podnikání, než ho tamní hygiena zakázala. „České zákony jsem nikdy neporušil. Navíc v Česku již ani nepodnikám. A peníze, které jsem tady vydělal, mi rozhodně nenahradí stresy, co tady nyní prožívám. Je to pro mě černá můra, která mě bude provázet do konce života,“ uvedl ve svém „posledním slovu“ před OS Kamedula.

Zatímco Polákův obhájce Tomáš Sedláček se domáhal zproštění obžaloby, státní zástupce Jaroslav Kouřil požadoval nepodmíněný trest a právě jemu samosoudkyně Markéta Langerová vyhověla.

„Argument, že se jednalo o sběratelské předměty, které navíc byly opatřeny etiketou s nápisem, že nejsou určeny k vnitřnímu užití, nemůže obstát. Je to, jakoby obžalovaný prodával odjištěné granáty a chtěl se zprostit odpovědnosti za to, že kupujícím před prodejnou vybuchnou v rukou,“ vysvětlila Langerová s tím, že k nepodmíněnému trestu se rozhodla při zvážení všech okolností a vysoké společenské škodlivosti Kamedulova jednání. „S ohledem na dosavadní bezúhonnost obžalovaného jsem ale zvolila trest v jedné třetině zákonné sazby, která činí jeden až pět roků,“ dodala soudkyně.

„Trest je exemplární, nezákonný. Můj klient je nevinný. Proto jsme se na místě odvolali,“ uvedl advokát Sedláček. Obžaloba je jiného názoru.

„Jsem spokojen. Dnešní verdikt soudu je jasným signálem, že z Česka nebude centrum drogové turistiky, že stát nedopustí, aby u nás byly drogy legalizovány,“ reagoval zase státní zástupce Kouřil.