"Kriminalisté nyní skládají pravděpodobnou podobu útoku, jak k němu došlo a co mu předcházelo. Rasový útok v této chvíli nemůžeme potvrdit ani vyvrátit,“ řekla Právu ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Policisté žádají všechny případné svědky, aby se přihlásili.

Podle svědků, které natočila televize Nova, zaútočila na dva muže skupina Romů. Nejprve se do rvačky měli pustit tři muži s noži a pak se k nim údajně připojili ještě další dva s železnou tyčí, údajně také Romové. Ti to ale popírají a v domě, kde se měli po incidentu útočníci schovat, prý nikdo nic neviděl ani neslyšel.

Jeden z napadených skončil v nemocnici s otřesem mozku, ránou na hlavě, zlomeninou ruky a zápěstí a pohmožděninami po celém těle. Druhý napadený muž šel po ošetření domů, po ráně do hlavy si však prý nic nepamatuje.

"Zranění odpovídala poměrně silnému agresivnímu útoku," řekl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž ústecká Masarykova nemocnice spadá.

Server Romea.cz uvedl, že jsou svědkové, kteří viděli utíkat romské manžele a jejich syna před mužem s nožem, který jim prý nadával a vyhrožoval smrtí. "Napadení Romové křičeli o pomoc a utíkali k baráku, paní upadla. Její muž se pro ni vrátil a útočníka, který ležící ženě šermoval nožem u obličeje, odstrčil," popsala svědkyně pro Romea.cz.

Dědu s vnukem napadli mačetami

Večernímu údajnému napadení dvou mužů několika Romy prý měl předcházet další útok. ČTK uvedla, že dva muži ozbrojení mačetami a noži prý napadli jednoho Roma a jeho vnuka.

"Nemůžu se vyjadřovat k něčemu, co je jen tvrzení proti tvrzení. Avšak dnes jsem měla v ruce úřední záznam, kde podávali oznámení děda s vnukem, že byli napadeni v 17 hodin v Mojžíři dvěma muži ozbrojenými noži a mačetami," napsala na sociální síti místostarostka městské části Neštěmice Lenka Jaremová (ODS).

Ústecké sídliště Mojžíř obývá množství Romů a sociálně slabých lidí. Podobné incidenty jsou ale v oblasti výjimkou. „Bůhví s kým se poprali, Romové to neudělali,“ rozčilovala se v neděli na sídlišti starší žena.