Zvýšená radiace byla naměřena na hřišti, tedy místě, kde se lidé zdržují delší dobu, nikoliv někde, kudy jen náhodně procházejí.

„Dávky jsou zvýšené, ale ne zdraví akutně nebezpečné,“ řekl ve čtvrtek Novinkám Rozlívka.

Podle něj není nezbytné, aby lidé, kteří se v kontaminovaném místě - byť i delší dobu - nacházeli, vyhledávali pomoc lékaře. Ten by totiž hodnotitelné znaky ozáření v hodnotě, jaká byla v Podolí naměřena, nezjistil. „Návštěva lékaře by byla bezpředmětná,“ zdůraznil.

Další informace k tématu
Okolí hřiště v Podolí zůstává uzavřeno, odborníci shromažďují vzorky
Hasiči naměřili na dětském hřišti v pražském Podolí vyšší radiaci

Ředitel SÚRO také řekl, že podobné nálezy sice v minulosti již mohly být, například ve vojenských prostorech, sám nicméně podobný případ nezažil. „Takový nález na veřejném prostranství nepamatuji,“ řekl.

Podle amatéra, který radiaci naměřil a posléze ji potvrdili i hasiči, bylo na místě 500 mikrosievertů. To je dávka, kterou člověk do těla dostane zhruba za jeden rok.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči uzavřeli část Podolí kvůli vyšší radiaci. Zdroj: Jiří Forman, Novinky.cz


Zdroj radiace je pod povrchem

Na místě, které hasiči z bezpečnostních důvodů uzavřeli, momentálně provádí výzkumné práce lidé ze SÚRO. Sbírají vzorky, které následně poputují na rozbor.

Zdroj radiace se nachází pod povrchem, zatím se jej však nepodařilo jej identifikovat. Hovoří se ale o tom, že je přírodního původu, mohlo by jít o thorium.