„Probudila nás strašná rána a zůstali jsme jako opaření. Málem do postele se nám vysypalo sklo z okenních tabulí. Napřed jsem si myslela, že bouchl plyn, pak jsem si ale uvědomila, že kotel je teď v létě vypnutý. Podívala jsem se z rozbitého okna, ale nikoho jsem neviděla. Pak jsem hned zavolala policii,“ popsala Právu okolnosti výbuchu obyvatelka poškozeného domu Zdena Klofáčová, které výbuch rozbil okna nejen v ložnici, kde právě s manželem spala, ale i v dalších dvou místnostech včetně dětského pokoje, celkem sedm tabulí.

Zdena Klofáčová ukazuje okna rozbitá nočním výbuchem v jejím domě.

Zdena Klofáčová ukazuje okna rozbitá nočním výbuchem v jejím domě.

FOTO: Jaroslav Šnajdr, Právo

Látka přitom vybuchla na zahradě sousedního domu, který od Klofáčových dělí dřevěný plot. Tam výbuch sežehl okrasné keře a rozbil světlo u auta. Výbuch byl tak silný, že ho v noci slyšeli i obyvatelé na druhé straně města.

„Probudilo mě to. Byla to rána jako z děla, jiná než třeba od hromu. Napadlo mě, že někde něco bouchlo,“ řekla Právu Tereza Stýblová bydlící ve čtvrti Letná vzdálené vzdušnou čarou přes kilometr od místa výbuchu.

„Zatím neznámý pachatel hodil do zahrady domu zřejmě dělobuch, který vybuchl, a tlaková vlna poškodila skleněné výplně v sousedním domě. Ke zranění osob naštěstí nedošlo a škoda je zatím asi tři tisíce korun. Případ vyšetřujeme jako přestupek proti majetku a občanskému soužití,“ informovala havlíčkobrodská policejní mluvčí Pátková. Zbytky výbušniny, kterou policisté na místě zajistili, jsou předmětem dalšího šetření stejně jako okolnosti, proč k incidentu došlo.