Další spolupachatelé - Josef Navrátil, Milan Kasl a Vlastimil Burda dostali jen tříleté podmíněné tresty, poslední dva obžalovaní Libor Maceček a Martin Šebest byli zproštěni, protože se nepodařila jejich účast na pogromu prokázat.

Původně se skupina u soudu zodpovídala z pokusu o vraždu, soud ale jednání překvalifikoval na pouhé ublížení na zdraví a výtržnictví.

 

Jsou to zbabělci, kteří si troufli jen na osamělé, patnáctileté a hubené kluky.soudkyně

 

Soudkyně Lenka Čechová v odůvodnění rozsudku řekla, že výše trestu se odvíjí podle míry zapojení jednotlivých obžalovaných do útoku. „Je jasné a evidentní, že to byla trestná výprava na Romy,“ řekla soudkyně. Na druhé straně nelze usuzovat, že kdokoliv z obžalovaných chtěl vraždit. Jejich úmyslem bylo Romy zbít. „Jsou to zbabělci, kteří si troufli jen na osamělé, patnáctileté a hubené kluky,“ dodala soudkyně při vyhlášení rozsudku.

Osm obžalovaných u soudu stanulo kvůli tomu, že podle obžaloby 8. listopadu 2008 v noci vyrazili do havířovských ulic, kde fyzicky napadali náhodně vyhlédnuté Romy. Při útoku na dva dospívající chlapce jednoho z nich vážně zranili. Mladík si z útoku nese trvalé následky.

Před soud se dostala jen část z velké skupiny útočníků - Karel Takáč, Michal Šebela, Libor Maceček Martin Šebest, Josef Navrátil, Milan Kasl, Vlastislav Burda a osmý obžalovaný, který je mladistvý a jeho jméno nelze zveřejnit. Většina z obžalovaných se rozsudku kvůli očekávanému zájmu médií neúčastnila - požádali o projednání v nepřítomnosti.

 

Vyskočili ven a napadli dva kluky. Jednoho z nich strhli k zemi a začali ho bít a kopat do hlavy. Druhý stačil z místa utéct.svědek

 

Očití svědci, kteří viděli neonacisty v akci, potvrzují, že šlo o velmi brutální útok. „Bylo to jako v akčním filmu. Skupina dorazila do Jarošovy ulice v Havířově-Šumbarku třemi auty. Vyskočili ven a napadli dva kluky. Jednoho z nich strhli k zemi a začali ho bít a kopat do hlavy. Druhý stačil z místa utéct,” popsal jeden ze svědků, který nechtěl být jmenován.

Když napadený muž zůstal ležet na zemi, útočníci odjeli do jiné části Havířova, kde se pokoušeli napadnout další dva Romy. Jeden z nich ale utekl, druhý se ukryl do vrátnice ubytovny, kde jeho napadení zabránili ukrajinštní dělníci.

U soudu vypovídal také zbitý Rom. „Nikomu z útočníků jsem neviděl do tváře. Všichni měli na sobě kukly,“ řekl před vstupem do soudní síně.

Podle jeho slov šlo o velmi brutální útok, proti kterému se nedalo bránit. „Jak mě zbili, nemohl jsem se vůbec postavit. Měsíc jsem nemohl vůbec mluvit, pak jsem se to musel znovu učit,“ dodal muž, který má po útoku ochrnutu jednu ruku.

Video

Napadený Rom před soudem v Ostravě

Policie případ nejprve kvalifikovala jako pouhé ublížení na zdraví, teprve Vrchní soud v Olomouci, který před zahájením hlavního líčení rozhodoval o věcné příslušnosti, dospěl k názoru, že v úvahu přichází mnohem přísnější právní kvalifikace, a tak se osm mladých mužů nakonec u soudu zodpovídalo z pokusu o rasově motivovanou vraždu.

Většina obžalovaných byla policii známá také v souvislosti s fotbalovým výtržnictvím anebo proto, že se v minulosti účastnili neonacistických demonstrací. Server antifa.cz například zveřejnil fotografii Karla Takáče, na které je oděn v tričku s nápisem Adolf Hitler, anebo Milana Kasla, jak pózuje u elektrického ohradníku v koncentračním táboru Osvětim a předstírá, že zapíná elektrický proud.