Na video se podařilo zachytit půlnoční bujaré oslavy, při kterých se stal orloj terčem opilých oslavenců. Podle informací radnice a policie nevznikly na zařízení žádné škody, ochranný obal se tak osvědčil.

Ojedinělé dílo z černého kamene, které je složitým sochařským a také mechanickým unikátem, vyvolalo už v době vzniku řadu rozporuplných diskusí. Orloj se stal během pár měsíců novým symbolem Brna, a proto není divu, že se jej město rozhodlo ochránit.

Na vyhřívanou sochu byl ušit nafukovací obal. Tvůrci pro časostroj vytvořili vak, který okamžitě Brňané přirovnávali k prezervativu či tamponu a během silvestrovské noci se dokonce u něj mnoho lidí fotografovalo.

Ti, kteří si obal pletli s nafukovacím hradem, když předtím odstranili plotové zábrany, byli strážníky či policisty bez milosti vykázáni. Výroba vaku, kterou si zadaly Technické sítě Brno, přišla na 46 tisíc korun. Jeho navlečení a stažení z homole časostroje zabralo zhruba celkem tři hodiny času pro šest zaměstnanců technických sítí s montážní plošinou. Obal bude používán opakovaně.

Výroba 24 tun vážícího a šest metrů vysokého sochařského díla přišla město – tedy daňové poplatníky – na 12 miliónů korun, dalších 700 000 stojí navíc roční údržba, mezi kterou patří i vytápění orloje, jenž ukazuje vypouštěním skleněné kuličky poledne podle brněnské tradice už v 11 hodin.