Kromě vězení navíc oba dostali ještě finanční trest. Kvapil, který před vypuknutím skandálu figuroval na volitelném místě kandidátky ODS do Sněmovny, musí zaplatit půl miliónu korun, Novotný hodlající prorazit v regionální politice musí uhradit čtvrt miliónu.

Korupční kauza vypukla letos v polovině února, kdy byl Novotný zatčen při přebírání miliónu korun. Na policii se totiž o několik dnů předtím obrátil brněnský podnikatel Jiří Štopl s tím, že od něj oba muži požadují úplatek za nedělání problémů při stavbě multifunkčního domu. Štopl si své schůzky s Novotným, na kterých se hovořilo o penězích, nahrával a policisté pak už šli na jisto.

„Po předchozí domluvě a následné vzájemné součinnost chtěli využít postavení Kvapila jako starosty a po Štoplovi požadovali nejdříve úplatek čtyři milióny korun, který později snížili na jeden milión, který pro oba převzal Novotný jako organizátor akce,“ řekl v odůvodnění verdiktu soudce Žďárský.

"Politické procesy"

Obhájci obou obžalovaných se při svých závěrečných řečech snažili ze všech sil znevěrohodnit obžalobu a žalobce Ivana Hrazdíru. „Státní zástupce dělá závěry jako při politických procesech z padesátých let,“ hřímal Novotného advokát Kárim Titz. „Proč by můj klient riskoval slibně rozjetou politickou kariéru kvůli pár korunám,“ přispěchal s dalším argumentem advokát Kvapila Milan Staněk.

„Vždy jsem žil tak, aby se za mě manželka a děti nemusely stydět,“ prohlásil v závěrečné řeči Kvapil. „Chybou bylo, že jsem souhlasil s tím, aby mi Štopl dával peníze v hotovosti. Nešlo o žádný úplatek. Státní zastupitelství se mě snaží jen dehonestovat,“ dodal Novotný. Na poslední chvíli oběma přispěchal na pomoc někdejší brněnský fotbalový boss Radek Bělák s tvrzením, že se mu Štopl ve slabé chvilce svěřil, že se jedná o policejní provokaci.

„Běláka nelze hodnotit jako nestranného, znají se s Novotným od dětství, těžko věřit tomu, že by se mu Štopl svěřil jen tak s takovou pikantní informací. Jeho výpověď byla nevěrohodná. Politický motiv jako hybatel událostí, jak uváděla obhajoba, není kromě vágního tvrzení obžalovaných a výpovědi svědka Běláka podporována žádnými důkazy,“ dodal soudce Žďárský.