„Chtěl jsem nahlédnout do seznamu korespondence do vazby a z vazby, abych zjistil, zda obžalovaný neudržuje i nadále kontakt s neonacistickým hnutím,“ vysvětlil původně zmocněnec poškozené rodiny.

Předmětem jeho zájmu byla také korespondence a pevný disk počítače, zabaveného při domovních prohlídkách.

„Ani na tom už ale netrvám,“ řekl Pape, když mu soudce vysvětlil, že všechno prošlo rukama znalce, který u soudu už vypovídal.

Protože však Studnička své původní rozhodnutí nezrušil, řekl Vaculíkův advokát Petr Kausta přímo u soudu, že podá stížnost k Ústavnímu soudu.

„Kdyby soudce to první rozhodnutí zrušil, tak bych ji nepodával. Ale tak může pan Pape za pár dní změnit názor, přijde na soud a na základě povolení mu umožní nahlédnout do osobní korespondence, která byla zabavená při domovní prohlídce. Protože i té se to rozhodnutí týká,“ vysvětlil Kausta s tím, že jde ještě za klientem, který musí s odesláním ústavní stížnosti souhlasit.

Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru jsou obžalovaní z toho, že loni na jaře zaútočili třemi zápalnými láhvemi na dům romské rodiny ve Vítkově. Oheň popálil tehdy dvouletou Natálku, která přežila jen díky velkému štěstí a špičkové práci ostravských lékařů. Z útoku si ponese doživotní následky.