Litvínovský bezdomovec našel loni v létě v popelnici 58 tisíc korun a odevzdal je na radnici. Peníze propadly městu, neboť se majitel nenašel. Starosta Daniel Volák pak informoval, že se radnice rozhodla dát peníze ústavu, který je největším takovým zařízením ve městě.

Podle starosty Voláka nebyl osud muže, který peníze našel, příliš šťastný. V době, kdy média o nálezu psala, ho někteří obyvatelé Janova zmlátili, údajně ho nutili, aby tvrdil, že peníze jsou jejich a že jim je vzal.

Muže nakonec musela chránit městská policie. Radnice mu vyplatila nálezné, deset procent z nalezené částky, dostal i stravenky. Volák řekl, že to bylo už v dubnu a bez jakékoli publicity, aby muže opět někdo nenapadl.

Tříkolky a invalidní vozíky

Ústav za darované peníze nakoupil dvě speciální tříkolky a jízdní kolo, na kterých budou jezdit mladí klienti, dokoupil k nim i ochranné přilby. Pro starší lidi jsou určené dva invalidní vozíky.

Ředitel Jiří Šimůnek řekl, že tříkolky hledali na internetu, chtěli zařízení, které by jejich klienti mohli snadno používat a nespadli z něho. Uvedl, že několik klientů jízdní kola nebo koloběžky má a ostatní jim je často záviděli. Nyní si budou moci vypůjčit erární zařízení.