Loni v listopadu opilá Bačáková bodla 47letého muže nožem v rodinném domku. Napadeného zasáhla i do krku, muž se udusil vdechnutou krví. Rozsudek nabyl právní moci, obžalovaná i státní zástupce se vzdali práva na odvolání.

"Spouštěcím mechanismem byl alkohol. Šlo o přímé jednání ve zlobném afektu. Obžalovaná útočila nožem, nezasadila jen jednu ránu, tudíž musela být srozuměna s tím, že může usmrtit. Následek je neodčinitelný. Je to tragédie pro celou rodinu, zemřelého, obžalovanou, která s tím bude muset žít celý život a nikdy zcela následky svého jednání neodčiní, i pro družku zemřelého a matku obžalované," řekl předseda senátu Radomír Koudela.

 

Měla jsem strach, že mamce ublíží. Řekla jsem mu, ať je ticho. On zvedl pěst, vzala jsem nůž a stalo se to.Michaela Bačáková

 

Bačáková, které hrozilo deset až 15 let vězení, napadla poškozeného poté, co se muž s její matkou a ona se svým přítelem vrátili z restaurace. Podle obžaloby žena zaútočila po hádce s mužem, který údajně dělal hluk v kuchyni. "V úmyslu ho usmrtit mu zasadila kuchyňským nožem tři rány do krku, zad a levé horní končetiny," popsal státní zástupce Leo Foltýn.

Obžalovaná vinu nepopírala. Osudného večera prý v několika restauracích vypila celkem sedm či osm piv a čtyři skleničky tvrdého alkoholu. U soudu uvedla, že poškozený hlasitě nadával její matce.

"Měla jsem strach, že mamce ublíží. Řekla jsem mu, ať je ticho. On zvedl pěst, vzala jsem nůž a stalo se to. Vůbec nevím, proč jsem to udělala. Moc toho lituji. Kdyby to šlo, vrátím to zpátky," řekla Bačáková.

 

Pokud by matka byla v životě razantnější, k ničemu by nedošlo.státní zástupce

 

Podle svědků byl poškozený v opilosti agresivní, když údajně slovně i fyzicky napadal lidi včetně své družky. Podle ní muž v té době často pil alkohol, soužití s ním žena označila za "peklo", když ji údajně i bil. Odejít od něho se ale bála, údajně proto, že by nezvládala platit hypotéku. Žena v prvních okamžicích po činu chtěla vzít vinu místo své dcery na sebe.

"Bylo mi jí líto. Můžu za to já, dlouho jsem to chtěla ukončit," řekla u soudu.

Senát vzal při ukládání trestu neutěšené poměry v rodině v úvahu. Ztotožnil se s návrhem státního zástupce, který požadoval trest kolem deseti let. "Pokud by matka byla v životě razantnější, k ničemu by nedošlo," uvedl v závěrečné řeči Foltýn.

Podle obhájce Jaromíra Kaláče existují v případu okolnosti umožňující uložení trestu dokonce pod dolní hranici sazby. Soud však důvody pro tento postup nenalezl, pouze oproti zvyklostem Bačákovou zařadil do mírnější věznice s ostrahou místo zvýšené ostrahy