Zasažený policista skončil s průstřelem nohy v nemocnici, incident prošetřuje Inspekce policie. Právu to bez dalších podrobnosti potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Markéta Matlochová. Zda bude instruktor stíhán, zatím tedy není jasné.

Šlo o selhání jednotlivce

Podle šéfa pražských policistů Martina Červíčka instruktor střelby během výcviku samopal nezkontroloval a prostřelil kolegovi stehno. „Šlo o čistý průstřel bez trvalých následků, po krátké hospitalizaci je policista v domácím ošetřování,“ řekl Právu Červíček.

Dodal, že nešlo o systémovou chybu, ale o selhání jednotlivce. „I tak nicméně byla nad rámec oficiálních předpisů zpřísněna bezpečnostní pravidla a kontrolní činnost při výcviku policistů,“ uvedl.

Podobná nehoda při zásahu

U policie přitom nejde v poslední době o jediný případ neopatrné manipulace se samopalem, koncem dubna se totiž stejnou zbraní omylem zranil jeden z detektivů protikorupční policie, když se postřelil ve služebním autě během čekání na zásah.

Šetření tohoto incidentu už inspekce uzavřela s tím, že si za zranění mohl sám. O tom, jestli bude zkušený kriminalista dodatečně za svou nešikovnost při manipulaci s ostře nabitou automatickou zbraní ještě potrestán, rozhoduje nyní šéf protikorupční policie Libor Vrba.

Jeho mluvčí Roman Skřepek Právu řekl, že také tato nehoda se podobně jako u pražských policistů promítla do zpřísnění pravidel. „Padlo rozhodnutí, že v maximální možné míře budeme pro zásahy využívat spolupráce se specializovanými útvary, tedy zejména se zásahovou jednotkou,“ konstatoval.

Dosud si totiž protikorupční policie většinu podezřelých zatýkala sama a speciálně cvičenou a ozbrojenou zásahovku povolávala jen ve výjimečných případech, kdy byl podezřelý vyhodnocen jako zvlášť nebezpečný.