Původní papírový adresát je fiktivní, takže nelze zpětně dohledat, kdo by měl za pohonné hmoty zaplatit spotřební daň. „Zboží se pak nelegálně prodá do čerpacích stanic. Je to organizovaná trestná činnost, na které určitě participují i lidé z ČR,“ řekl Právu mluvčí celní správy Jiří Barták. Podle něj v Česku takto měly zmizet už desítky kamiónů. Problém se ale týká i Polska, Slovenska a okolních států.

V posledních dvou týdnech celníci v rámci akce Petrol zkontrolovali téměř dva tisíce aut směřujících z Rakouska či Německa. A výsledek se dostavil.

„Zadrželi jsme šest vozidel s více než sto tisíci litry benzínu, nafty či lehkých topných olejů, přičemž únik na spotřební dani by činil téměř 1,2 miliónu korun,“ upřesnil Barták s tím, že ve věci už běží trestní řízení. Zabavené pohonné hmoty prý měly standardní kvalitu.

Podle něj řidiči těchto kamiónů vůbec nevěděli, kde je jejich cílová stanice. „Informace o skutečném místě vykládky měli získat až telefonicky během cesty,“ podotkl Barták.

Doplnil, že od ledna už takto celníci zabavili 31 cisteren a 650 tisíc litrů pohonných hmot, které neměly skončit v původním místě určení. Zabránili tak celnímu úniku 6,5 miliónu korun.

Od dubna jim k hledání těchto aut pomáhá celoevropský systém, který elektronicky sleduje pohyby jednotlivých dodávek zboží (alkoholu, cigaret a pohonných hmot).