Státní zástupce muže obžaloval z vraždy a porušování domovní svobody. Hrozilo mu 12 až 15 let vězení, případně výjimečný trest do 25 let, nebo i doživotí. Obžalovaný se k trestnému činu doznal již na policii, před soudem vypovídat odmítl. Událost se stala v noci na 4. října. Před činem prý útočník vypil osm piv a 15 režných.

Když se po 21:00 probral doma v posteli, rozhodl se, že se ještě půjde projít. Návštěvu babičky, se kterou se prý již tři roky nestýkal, údajně neplánoval. Prý mu zničila dětství, když třeba nemohl v době, kdy u ní trávil jako dítě prázdniny, chodit za kamarády. Před smrtí dědečka mu navíc prý oba slíbili, že dostane podíl z domu, kde senioři žili. Po smrti dědečka se tak ale nestalo, což muž prý těžce nesl.

Původně chtěl "jenom" krást

Muž prý dlužil okolo 100 000 korun a byl nezaměstnaný. K babičce do domu se vloupal s tím, že jí ukradne peníze, což podle obžaloby nebylo poprvé. Na dotaz soudu uvedl, že nečekal, že seniorka bude doma. Předpokládal prý, že bude v nemocnici. Po činu hodil sekyru do studny, pustil v domě plyn, aby to vypadalo jako nehoda, a šel zpátky domů. Poté, co mrtvolu ráno nalezla příbuzná, si pro něho přijela policie.

„Zpanikařil jsem. Kdyby to šlo, vrátil bych jí život. Pořád se mi o tom zdá, je mi to líto,“ řekl před soudem obžalovaný.

Seniorka se v minulosti několikrát příbuzným svěřila i s tím, že jí vnuk vyhrožoval zapálením domu. O babičce navíc údajně před svými známými několikrát prohlásil, že ji zabije.

V opilosti byl agresivní

Podle znalců měl muž v době činu 0,55 až 1,63 promile alkoholu v krvi. Svědkové u soudu uvedli, že pokud se obžalovaný opil, měl sklony k agresi, kterou většinou směřoval ke své osobě. V minulosti se pokusil o sebevraždu, dvakrát byl hospitalizován v Psychiatrické léčebně v Kroměříži.

V Březůvkách vyvolala loňská tragická událost vlnu rozhořčení, rozsudek nad vrahem pak alespoň pocity zadostiučinění. „Kriminál zasloužil. Byla to taková hodná paní, důchodkyně. Chodila ještě uklízet na obecní úřad. Jejího vnuka tady ale neznáme, v Březůvkách nebydlel,“ řekl Právu jeden z místních obyvatel.