Podle ní předali žalobci případ policii poté, co prostudovali trestní oznámení nezávislé pražské zastupitelky Jany Ryšlinkové, která má podezření ze spáchání hned sedmi trestných činů.

"Po pečlivém prostudování trestního oznámení i s přílohami jsme případ postoupili policii s pokyny, aby zajistila potřebné listinné podklady týkající se tohoto projektu," uvedla Zenklová. Na základě shromážděných důkazů orgány poté rozhodnou, zda začnou případ prověřovat s podezřením na spáchání konkrétního trestného činu.

 

Je důvodné podezření, že jde o organizovaný zločin, vysoce sofistikovanou organizovanou skupinu osob pracujících jak pro Prahu, tak pro dopravní podnik.Jana Ryšlinková


Ryšlinková podala trestní oznámení kvůli Opencard v prosinci. Vycházela prý z výsledků forenzního auditu, který zastupitelé dostali. Podle auditu stál projekt už 888 miliónů korun, příjmy byly ale nulové. Náklady podle prověrky neodpovídají stavu, ve kterém se projekt nachází.

Sedm trestných činů

Zastupitelka podezírá neznámé pachatele ze sedmi trestných činů. Například ze zneužívání a porušování pravomocí veřejného činitele, porušování závazných pravidel hospodářského styku nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Již dříve uvedla, že se může jednat o organizovanou skupinu.

"Z těch informací, které mám k dispozici, je důvodné podezření, že jde o organizovaný zločin, vysoce sofistikovanou organizovanou skupinu osob pracujících jak pro Prahu, tak pro dopravní podnik, firmu Haguess a další firmy, které se projektu účastní," řekla již dříve Ryšlinková. Podle ní se to na magistrátu týká skupiny lidí zahrnující politiky i úředníky.

Karta Opencard slouží obyvatelům Prahy především jako průkazka v MHD a do knihovny. Je s ní také možné platit parkovné nebo zjišťovat, jakých přestupků se řidiči na území města dopustili. Magistrát ale sliboval více služeb.