"Máme teď na místě jednu jednotku. Požár se znovu rozhořel, není to nic velkého, ale zásah jsme proto nemohli ještě ukončit. Počítáme s tím, že ho do večera uhasíme," sdělil v neděli operační důstojník hasičů v České Lípě Luděk Moc.

Původně totiž hasiči ukončili zásah v neděli okolo deváté hodiny ranní a předali vyhořelý zámek jeho majiteli. "Zámek převzala Karlova univerzita, která je majitelem, ještě dnes na místo nastoupí vyšetřovatelé hasičů i policie, aby zjistili příčiny požáru. Po uhašení zde převezmou dohled pracovníci bezpečnostní agentury," pokračoval Moc.

Škody přesáhnou 100 miliónů

O příčinách požáru, jenž podle odhadů napáchal škody za více než sto miliónů korun, se dalo v neděli pouze spekulovat. Nikdo z policistů ani hasičů se nechtěl přiklonit k žádné z vyšetřovacích verzí. V souvislosti s požárem se ale hovořilo také o rekonstrukci zámku a pohybu dělníků na stavbě a jeho podkroví, kde ve čtvrtek požár vypukl- celá zpráva.

Na hasiče spadl trám

Na místě v průběhu tří dnů zasahovaly jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů, kterých se tu vystřídalo několik desítek. Práce při likvidaci požáru komplikovala rozsáhlost objektu a také chybějící protipožární zabezpečení, které by šíření ohně alespoň zpomalilo. V průběhu likvidace požáru se hasiči potýkali hlavně první noc s nedostatkem vody a zamrzající technikou. Silný mráz totiž ztěžoval nejenom práci hasičů, ale umocňoval škody způsobené ohněm a vodou. Při zásahu byl zraněn jediný hasič, kterému se na hlavu zřítil trám. Muž vyvázl jen se čtyřmi stehy a dnes se znovu zapojil do práce.

Sbírka na obnovu zámku

Požár zámku vehnal slzy do očí leckterému obyvateli Zahrádek, kteří pomáhali jak mohli. Od vaření čaje pro hasiče po kolečka s pískem na zamrzlé louže vody - celá zpráva.

Starostka Milena Brožová se již v pátek s vedením obce dohodla na vyhlášení veřejné sbírky na obnovu zámku. Její vypsání projedná starostka v pondělí s libereckým hejtmanem.