Podle zjištění Práva se do rukou šéfa Setadieselu Ladislava Mandíka dostal padesátistránkový dokument, ve kterém jsou do detailu popsána všechna zjištění včetně vyhodnocení telefonních odposlechů a dalších informací, například i o tom, že lidé zapletení do této kauzy jsou velmi bohatí, mají osobní kontakty na politiky, státní úředníky, úředníky samosprávy, příslušníky policie a na celní správu.

Závěry z akce Čistič prý jen pracovní

Mandík tímto materiálem disponoval v době, kdy proti němu bylo zahájeno trestní stíhání za krácení daně. Podle hlavičkového papíru jde o zprávu z oddělení pátrání a kontroly Celního ředitelství v Ústí nad Labem a nese název Podrobné vyhodnocení akce Čistič, která mapovala činnost společnosti Setadiesel.

„Skutečnost, že tento materiál mají k dispozici obvinění, je nešťastná, ale žádným způsobem průběh trestního řízení nenaruší a neohrozí. Šlo o pracovní verzi, která měla posloužit jen jako informativní podklad pro ostatní složky, jakými jsou Policie ČR a státní zastupitelství,“ prohlásil mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý.

Podle něho jsou v ní uvedeny osobní závěry orgánů provádějících prověřování a neodpovídá současnému důkaznímu stavu v policejním vyšetřování.

„Z našeho interního šetření vyplynulo, že již nelze s přesností určit, kde a od koho se jeden z tři roky starých návrhů pracovní verze dostal na veřejnost. Vedení celního ředitelství zpřísnilo dosud přijatá opatření,“ dodal Nejedlý.

Za echo chtěl osm miliónů

Únik zprávy z prověřování ale není jediným přehmatem celníků v této kauze. Po propuštění Mandíka z vazby ho kontaktoval člověk, který mu předal seznam tří desítek vozidel firmy Setadiesel v hodnotě přes 44 miliónů korun s tím, že celníci chtějí tato vozidla kvůli daňovému dluhu nechat zabavit. Neznámý muž Mandíkovi naznačil, aby vozidla nechal okamžitě převést na někoho jiného.„Za tuto službu si ten člověk řekl o osm miliónů korun s tím, že se ještě ozve,“ řekl Mandík, který hned celou záležitost oznámil.

Vyšetřování později ukázalo, že dokument pochází od celníků. Odpovídal pracovní verzi seznamu motorových vozidel, který byl součástí rozhodnutí o zástavním právu. Viníka policisté nezjistili a případ odložili s tím, že sice došlo k trestnému činu, ale nelze ho prokázat konkrétní osobě.

Vyšetřování kauzy spojené se společností Setadiesel stále ještě pokračuje. Z krácení daně a z účasti na zločinném spolčení je obviněno celkem 17 osob. Firma Setadiesel podle policie údajně zneužila povolení k výrobě spotřební daní nezatíženého produktu s obchodním názvem změkčovač epoxidových pryskyřic, který produkovala ve složení odpovídajícím motorové naftě a prodávala ho jako nezdaněnou naftu. Státu tak vznikla škoda 154 miliónů korun.