Podle Rafaela se obžalobě nepodařilo prokázat, že se skutek stal popsaným způsobem. Tvrdí také to, že odborníci řádně nevyšetřili jeho duševní stav. Požaduje zrušení rozsudků středočeského krajského soudu a Vrchního soudu v Praze. Nelze předjímat, za jak dlouho Nejvyšší soud rozhodne. Většinou to trvá několik týdnů až měsíců.

Napadl muže krátce po jeho propuštění z ústavu

Událost se odehrála v únoru 2008. Pacient léčebny v Kosmonosích Rafael tehdy napadl muže, jenž byl z ústavu právě propuštěn. Muž se prý dříve často chlubil tím, že při odchodu z léčebny dostane větší obnos našetřených peněz.

Rafael ten den z ústavu utekl. S propuštěným nejprve popíjel v hospodě, poté mu sebral 24 000 korun, hodinky, stříbrný řetízek i zimní bundu. Nakonec ho zavřel do plastového kontejneru na odpadky a zapálil pod ním oheň. Víko kontejneru zajistil tak, že se zevnitř nedalo odsunout.

Těžké popáleniny na 80 % těla a utrpení

Kolem hořícího kontejneru pak poskakoval a vydával nesrozumitelné skřeky. Když se kontejner začal naklánět, obestavil ho dalšími kontejnery, aby ho muž uvnitř nemohl překotit a dostat se ven. Jeho oběť zemřela udušením kouřem, na 80 procentech těla měla popáleniny a zažívala před smrtí kruté útrapy.

Rafael už byl v minulosti několikrát soudně trestán. Spáchání vraždy ale popírá a žádný přímý důkaz proti němu neexistoval. Podle něj si vše vymyslely zdravotní sestry, které přiběhly hasit hořící kontejner.

Podle znalců je Rafael lehce mentálně retardovaný, využívá ovšem strategii, kdy se snaží předstírat těžkou retardaci a tvrdit, že nic neví a nic si nepamatuje. Je agresivní a snaží se za každou cenu uspokojit své potřeby bez ohledu na druhé. Rafael se znalci zpracovávajícími posudek vůbec nespolupracoval.