Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel převážně mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp. Pobyt v Rakousku, ze kterého se autobus s cestujícími vracel, organizovala CK Vlna.

Manželé se odškodnění domáhali žalobou, ztrátou svých nejbližších podle ní utrpěli nemajetkovou újmu a zásah do svých práv na ochranu osobnosti. Předsedkyně odvolacího senátu Romana Vostrejšová uvedla, že se vrchní soud ztotožnil s verdiktem plzeňského soudu v tom, že jednatel cestovní kanceláře Eduard Knapp je odpovědný za zásah do osobnostních práv manželů.

Úmrtím jejich blízkých byla podle Vostrejšové zasažena jejich práva "zcela výrazným způsobem". Šlo podle ní například o právo na to, aby měli svou rodinu, nebo aby viděli vyrůstat své děti.

Řidič dostal osm let vězení

Odvolací senát prvoinstanční verdikt částečně upravil, například v tom, kolik má Knapp oběma zaplatit jako náhradu nákladů za řízení. Zatímco plzeňský soud určil celkovou částku na téměř 120 tisíc korun, podle odvolacího soudu má Knapp každému z manželů zaplatit zhruba 42 tisíc korun.

Řidiči autobusu Pavlu Krbcovi soudy před lety uložily osmiletý trest vězení. Muž tragédii zavinil neopatrnou jízdou, když jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Po odpykání poloviny trestu Krbec požádal o podmínečné propuštění. Brněnský městský soud mu však loni v červenci nevyhověl s tím, že nad činem neprojevil dostatek lítosti.