Hlavní obsah

Nenapravitelné firmě hrozí za odpady mnohamiliónová pokuta

Právo, Patrik Biskup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Někdy musí mít úředníci pocit, jako by házeli hrách na zeď, když se snaží přimět mariánskolázeňskou společnost ISTER s.r.o. dodržovat zákony. Loni vyfasovala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) rekordní pokutu 2,2 miliónu korun za černé skladování stavební suti. Nejenže pokutu ignorovala, ale v nelegálním ukládání odpadu pokračuje dál.

Foto: Novinky

Článek

Inspektoři proto s firmou opět zahájili správní řízení. „Jsme nyní ve stádiu, kdy už připravujeme rozhodnutí o výši sankce. Protože předešlý postih nebyl dostatečně výchovný, lze nyní očekávat daleko vyšší pokutu,“ řekl Právu vedoucí oddělení odpadového hospodářství plzeňského inspektorátu ČIŽP Tomáš Kameník.

Více jak dva milióny korun má firma zaplatit za to, že od března do listopadu 2007 navezla do bývalého lomu na cihlářskou hlínu v Chodové Plané přes 8200 tun stavebního odpadu, ačkoliv na to neměla oprávnění.

„Firma se odvolala k ministerstvu životního prostředí i soudu, které potvrdily správnost našeho rozhodnutí. Protože firma doposud pokutu nezaplatila, postoupili jsme pohledávku k vymáhání celní správě,“ sdělila mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová.

Firmu nelze odradit

Jak jsou celníci při vymáhání nezaplacené pokuty úspěšní, je ale tajné. „Tyto údaje podléhají mlčenlivosti z důvodu ochrany daňových subjektů, a to včetně dlužníků,“ vysvětlil Pavel Polanka z plzeňského celního ředitelství.

Že firma ISTER pokračuje v nelegálním ukládání odpadu, potvrzují svědci přímo z dané lokality. „Koupili jsme tady pozemky, kudy vedla příjezdová cesta k jedné z těžebních jam, kam firma naváží odpad. Cestu jsme uzavřeli závorou, ale oni si udělali provizorní trasu přes sousední pozemky, kudy jezdí s nákladními automobily,“ uvedl Karel Smrčka z firmy Solitera.

Odpadem jsou suť, cihly, obkládačky, sádrokarton, zemina, beton i rostlinné složky. V prostoru měla firma od ministerstva životního prostředí povoleno odstraňovat odpady pouze od června 2006 do 13. března 2007.

Starosta je bezmocný

Jednání firmy se nelíbí ani obci. „Nemůžeme nic dělat. Vyzvali jsme je, aby ukládání odpadu ukončili. Firma se zaštiťuje povolením Českého báňského úřadu (ČBÚ) k rekultivaci bývalého dobývacího prostoru,“ řekl starosta Chodové Plané Jan Volný.

Vedoucí plzeňské pobočky ČBÚ Bivoj Merc potvrdil, že firma dostala povolení k sanaci a rekultivaci bývalého důlního prostoru. „Hlídáme pouze technické záležitosti jako například to, do jaký výšky jámu zavést. Co zavážka obsahuje už není naše starost,“ sdělil Merc. V sídle firmy ISTER, která se podle výpisu z obchodního rejstříku zabývá maloobchodem a výrobou stavebních materiálů, nebral v pondělí nikdo telefon.

Reklama

Výběr článků

Načítám