Zatímco na Nový rok vyjeli hasiči do zdejší nemocnice odstranit prstýnek z chirurgické oceli mladíkovi z oteklého pravého prostředníčku, což se jim asi za dvacet minut povedlo, tento týden již chirurgické oddělení vyslalo dalšího mladého muže přímo na stanici hasičů. Všechno potřebné nářadí čekalo v jejich dílně.

„Muž měl prsten z chirurgické oceli, která úspěšně odolává všemožným pokusům o přestříhnutí, nasazen na prsteníku levé ruky. Prst mu pěkně natekl a hrana prstenu již do něj stačila vyřezat druhý kroužek, tentokrát krvavý,“ popsal situaci mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči bojují s prstenem o prst muže. Foto: HZS Moravskoslezského kraje.

Hasiči se chopili, stejně jako v prvním případě, jehlových pilníků. Upilovaná mezera rostla jen velmi pomalu a kvůli zahřívání odolného materiálu museli zachránci dělat přestávky.

„Opět zhruba za dvacet minut ale byl mužův prst po přepilování a roztáhnutí prstýnku kleštěmi vysvobozen,“ doplnil Kůdela.

Profesionální hasiči se však častější výpomoci lékařům v podobných případech brání, aby se nestala pravidlem. Jejich záchranná činnost je přece jen zaměřena poněkud jinam. A nemocnici na to již upozornili.

Hasiči odstraňují prsten z ruky nešťastníka.Foto: HZS Moravskoslezského kraje.

„Samozřejmě, že v neobvyklých případech vždy rádi pomůžeme, ale nebylo by lepší, kdyby si v nemocnici podobné pilníčky v desetikorunových částkách zakoupili? Určitě by to pak zvládli ještě lépe než my,“ poznamenal velitel stanice Pavel Budina.