Inženýr Vladimír Knybel, který se o Minkse staral po jeho propuštění z vězení, vražedný útok přežil jen díky tomu, že sousedé uslyšeli volání pobodaného a svázaného nešťastníka o pomoc a zavolali policii.

Obžalovaný Minks u soudu vysvětloval svůj útok náhlým hnutím mysli, z jeho výpovědi nebylo možné zjistit jakýkoliv motiv.

Alexandr Minks v soudní síni.Alexandr Minks v soudní síni.foto: Právo/Aleš Honus

"Najednou se na mne nečekaně vrhnul a řekl: Vláďo, já tě musím zabít. Povalil mne na zem a začal mne bodat nožem. Já jsem volal: Bože, odpusť mu, on neví, co činí. Pak mi svázal ruce i nohy do kozelce, dal mi na hlavu igelitovou tašku, vzal mi peníze a platební kartu a utekl,“ popsal útok napadený muž.

Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzený i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. "Navrhovala jsem ještě přísnější trest, a to 25 let. Po doručení písemného vyhotovení rozsudku se rozhodnu, zda podám odvolání," řekla státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Potvrdila také , že pokud by sousedé nezavolali včasnou pomoc, napadený by útok nepřežil. "Zemřel by pomalou a krutou smrtí," dodala státní zástupkyně.