Škla jako svědek zatím předvolán není, řekla v pondělí mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Verdikt v případu, týkajícím se brutálního týrání chlapců Ondřeje a Jakuba skupinou šesti lidí, lze očekávat koncem prázdnin.

K soudu je předvolán Ladislav Mauer - otec Kláry a Kateřiny Mauerových. První z nich je matkou chlapců, druhá jejich tetou. Oběma hrozí za týrání dětí až 12 let vězení. K mučení hochů se zatím přiznala jen jejich matka, Kateřina obžalobu nekomentovala. Vypovídat by také měla sestra obou žen Gabriela Pokorná.

Z dosavadních výpovědí v procesu vyplývá, že týrání může mít spojitost s náboženskou sektou, kterou si kdysi vytvořil Josef Škrla. Jeho dcera Barbora se v minulosti vydávala za děvče Aničku a v Norsku za chlapce Adama. Podle některých úvah byla jakousi modlou sekty. Nyní sedí na lavici obžalovaných za týrání dnes osmiletého Ondřeje. Tvrdí, že k tomuto jednání byla přinucena.

Herec i pracovnice ministerstva

Případnou spojitost Škrlovy sekty s případem by mohl objasnit herec Viktor Skála. Podle výpovědí je blízkým přítelem Škrly, stejně jako další předvolaný svědek Pavel Procházka.

Předvolána je i Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí, která se zabývala kauzou Anička. V době, kdy byla Škrlová, o níž se všichni domnívali, že je školačka, v péči brněnského krizového centra Klokánek, byla Kotalová v kontaktu s vedením tohoto zařízení. Podle vedoucí Klokánku Ditty Pokorné Kotalová na představitele zařízení vyvíjela nepatřičný nátlak, což ale ministerstvo popřelo. Stalo se tak při jednáních o ubytování údajné Aničky.

Vypovídat bude také bývalá manželka jednoho z obžalovaných Jana Turka. Podle obžaloby spolu s Janem Škrlou vyřízl z hýždě malého Ondřeje kus masa. Turek vinu popírá. Bývalou manželku Lucii sice označil za svoji dobrou přítelkyni, následně ale vyšlo najevo, že se rozvedli poté, co ji Turek opakovaně napadal.

Proces má šest obžalovaných

Zda mělo týrání sexuální podtext, by měla vysvětlit soudní znalkyně Růžena Hainová. K jednání je také volána lékařka Milana Smékalová. Vyjádřit by se měla ke zdravotnímu stavu chlapců. U brněnského městského soudu se s ní nyní koná proces. Hrozí jí až tři roky vězení za to, že neinformovala sociální pracovníky a policii o jizvách na tělech dětí. Ani znalci se ale zatím nemohou shodnout, zda žena s mnohaletou lékařskou praxí mohla při preventivních prohlídkách šrámy vidět, nebo ne.

Bezmála čtyři desítky svědků by měly být vyslechnuty v šesti jednacích dnech. Proces je veřejný. Mezi šesticí obžalovaných je kromě sester Mauerových, Barbory Škrlové a jejího bratra Jana také Jan Turek a Hana Bašová. Až dosud bylo kromě obžalovaných vyslechnuto přibližně 20 svědků.