Jak v pondělí líčil Právu, že není s Novákem všechno v pořádku mu začalo vrtat hlavou po smrti Jakuba.

„Odstěhoval se hned také začátkem května. A pak si vypnul telefon,“ vzpomínal Valíček. A právě to, jak dodal, mu začalo být podezřelé. Proto policii kontaktoval a na podivný odjezd svého nájemníka ji upozornil. Jakuba v domě ale nikdo neviděl.

V pátek se ukázalo, že to byla správná stopa, když k Valíčkovi přijeli vyšetřovatelé a na místě činu získali takové důkazy, že druhý den Nováka zatkli. Vrah bydlel hned za zdí parku Novák zavraždil Jakuba v nenápadném domě v samotném centru Havlíčkova Brodu v prvním patře.

Ubytoval se blízko školy

V domě má Valíček svůj Bazar Tonny. Pokoje v patře pronajímal v rámci svého podnikání tak trochu navíc, o možnosti ubytování svědčí pouze ručně psané oznámení na vchodových dveřích. Z domu měl Novák všechno jako na dlani. Do parku Budoucnost viděl přes zeď, na dohled měl dvě školní budovy, na dětský koutek, kde se 4. května devítiletý Jakub ztratil, to měl sotva dvě stě metrů.

ČTĚTE TAKÉ
Násilník nalákal Jakuba na počítačové hry
Policie našla tělo pohřešovaného Jakuba, byl znásilněn a zavražděn

„Bydlel tady od loňského listopadu. Za celou dobu jsem s ním neměl žádný problém. Nepil, nekouřil, akorát mi připadal takový divně tichý,“ popsal pronajímatel pokojů Nováka. „Ale když jsem potřeboval po Emmě pomoci s opravou střechy, tak jsem byl rád, že ho tady mám,“ vzpomněl si Valíček na jednu z epizod pobytu cizince.

Valíček pronajímal nejvýš čtyři pokoje, v současnosti tady má pouze dva ubytované, ani jeden z nich nebyl v pondělí k zastižení. „Ubytování zprostředkovávala agentura, která taky zajišťovala hlášení cizinců na cizineckou policii. Já jsem si pouze někdy z nabídky vybíral, nechtěl jsem tady opilce nebo nějaké jinak problémové lidi,“ popsal praxi provozovatel ubytovacích služeb.


Slovák Antonín Novák se policistům k vraždě Jakuba přiznal. Foto: Repro ČT
Co přesně Novák v době pobytu v Havlíčkově Brodě dělal, Valíček říct nedokázal.

K pokoji hrůzy položil kytičku

Měl se živit jako pokrývač, pracoval v okolí pro různé podnikatele. Podle některých informací jezdil nějaký čas dělat taky do humpolecké firmy Zexel Valeo. V pondělí odpoledne umístil Valíček na dveře, jimiž se vchází na pokoje v patře, Jakubovu fotografii a pod ni karafiáty svázané černou stužkou. „Chudák kluk,“ poznamenal muž, který měl mezi ubytovanými hosty v domě vraha.

Policie: Slovák obviněný z vraždy Jakuba si tipoval více chlapců