Na policii tak tenhle týden podle zjištění Práva dorazilo Teryngelovo trestní oznámení na hlavního svědka pro podezření z porušení zákona v podobě nepřekažení trestného činu.

Podle advokáta to neudělal, přestože minimálně od podzimu mohl s policisty mluvit otevřeně, bez obav z jakékoliv pomsty. Právě od půlky listopadu je totiž dvacetiletý mladík ve vazbě kvůli podezření z pokusu o vraždu. Rekordní krádež se stala loni 1. prosince.

„Pokud policie svědkovi věří, pak by měl být stíhán na základě své vlastní výpovědi, v níž se sám dobrovolně přiznal, že se dozvěděl o přípravě zvlášť závažného trestného činu, ale pro jeho překažení nic neudělal. Selektivní výkon spravedlnosti, kdy vyšetřující orgány pomíjejí související trestnou činnost v honbě za objasněním trestné činnosti hlavní, prohlásil za nepřípustný i Ústavní soud,“ řekl k tomu Teryngel.

Zároveň dodal, že pokud naopak detektivové mají za to, že si mladík obviněný z pokusu vraždit všechno vymyslel, měl by být stíhán za křivou výpověď. „V takovém případě by pak policie měla vyvodit důsledky i směrem k mému klientovi,“ poznamenal advokát.

Údajný komplic je ve vazbě

Samotný Čermák ve své výpovědi podle informací Práva odmítl, že by ve zmíněné restauraci v danou dobu vůbec byl. Pražská policie se k nejnovějšímu vývoji ve sledovaném případu odmítla stejně jako státní zastupitelství s odkazem na informační embargo jakkoliv vyjádřit.

Čermák je v současné době v pankrácké vazební věznici, po Procházkovi policie stále neúspěšně pátrá stejně jako po necelé půl tuně peněz v hotovosti, které se začátkem prosince ze sídla bezpečnostní agentury G4S na pražském Žižkově ztratily