Incident se stal loni v září na policejním oddělení v Aši. Jeho vedoucí Zdeněk Kunciter skončil po několika ranách pěstí od Dohnala v nemocnici se zlomeným nosem.

Dohnal tvrdí, že to byl právě o téměř dvacet let starší Kunciter, který ho napadl. "Já se jen bránil,“ řekl postavou svalnatý Dohnal. Kromě obou aktérů žádní přímí svědci incidentu nejsou.

Svědek: Šéf někomu říkal 'debile'

"Měl jsem dozorčí službu, když na oddělení přišel Dohnal. Řekl, že si jde za vedoucím vyzvednout pokutové bloky. Po chvilce se vrátil zpět s tím, že je nemá a že to ještě zkusí za chvíli. Pak šel znovu nahoru za šéfem. Pár minut potom mi zvonil telefon od vedoucího. Když jsem zvedl sluchátko, slyšel jsme šéfa jak někomu říká 'debile' a pak mě požádal, abych za ním do kanceláře někoho poslal,“ vypovídal před soudem policista Zdeněk Krátký. Protože byl v tu chvíli na oddělení sám, šel tam osobně.

"Na chodbě jsem potkal Dohnala. Řekl mi, že byl napaden vedoucím a že se jen bránil. V kanceláři pak stál vedoucí, opíral se rukama o stůl a krvácel z nosu. Řekl, že ho napadl Dohnal a že to musí ohlásit na policejní ředitelství do Chebu,“ pokračoval Krátký. Ten podle svých slov šel pak za Dohnalem a přivedl ho zpátky do Kunciterovy kanceláře.

Kdo koho napadl

"Tam se mezi sebou začali hádat, kdo koho napadl. Dohnal pak řekl, že musí odejít a že bude na mobilu. Šel jsem zpátky na dozorčí stanoviště, kde jsem potkal kolegyni, která se vracela s poštou,“ doplnil Krátký.

Policistka Elizabet Honzíková u soudu vypověděla, že ji dozorčí zastavil, aby zavolala lékaře, že vedoucí byl napaden.

"Myslela jsem si, že si dělá legraci. Odpověděla jsem mu, že si to nejdříve ověřím. Ještě s další kolegyní jsme pak šly za vedoucím do kanceláře. Viděla jsem, že má nateklý a vyhnutý nos. Byl hrozně zmatený. Na košili a v klíně měl krev, na stole se válely rozházené věci. Nedokázal se soustředit. Když jsem se ho zeptala, jestli má kartičku pojišťovny, tak ji pořád vyndával a zandával z kapsy, až jsem mu ji musela připravit sama. Odvezli jsme ho na ošetření do nemocnice,“ popisovala Honzíková další sled událostí.

V hlasu byla patrná arogance

Atmosféru před potyčkou vylíčil u soudu kriminalista Martin Walchetseder, který seděl u Kuncitera v kanceláři, když tam Dohnal přišel poprvé. "Dohadovali se o pokutových blocích. Kunciter Dohnala požádal, aby si vyndal ruce z kapes, když jedná s nařízeným. Dohnal mu na to odpověděl, ať se zamyslí sám nad tím, co dělá. V hlase Dohnala byla patrná jistá arogance,“ sdělil kriminalista.

Oba rivalové si nepadli do oka už dříve. Kunciter měl k práci svého podřízeného výhrady. To gradovalo negativním hodnocením, kterým Dohnalovi zarazil další kariérní postup. Dohnal ho proto ignoroval a označil za policistu starého režimu.

Soud bude pokračovat výslechem dalších svědků v červnu, kdy by měl padnout také rozsudek. Dohnal je v současné době postaven mimo službu. V případě uznání viny mu hrozí až pětileté vězení.