Proč se manželé Červeňákovi odstěhovali? Mají teď jistotu, že nebydlí s vrahem. Policisté totiž při vyšetřování vyloučili, že by se v době vraždy pohybovala v objektu cizí osoba. Podezření tak automaticky zůstává na někom z rodiny.

„Samozřejmě že to není příjemné, když vám kriminalisté stále předhazují, že Romana zabil někdo z blízkých. To pak o nich snadno zapochybujete. To ale není ten důvod, proč jsme odešli. Pořád jsem toho kluka viděla před očima. Bylo to jako noční můra. Pokaždé když jsem procházela chodbou a dívala se na dveře od sklepa, kde ho mrtvého našli, polilo mi horko. Už se to dál nedalo snášet,“ řekla Právu Zdeňka Červeňáková. Využila tak nabídky své známé a koupila od ní domek v nedalekých Radkovicích. Tady žije s manželem společně se šesti dětmi.

Domek původně patřil ženě odsouzené za to, že umožnila svým dětem stýkat se s německými pedofily, kteří je sexuálně zneužívali. „To je jen náhoda. Znali jsme se ještě dřív, než se ta věc s těmi Němci provalila,“ říká devětatřicetiletá žena.

Za domek prý kamarádce nezaplatila celou částku, ale dohodly se na měsíčních splátkách. „Po té aféře s pedofily chtěla s manželem také pryč. Bála se, že ji sociálka děti sebere,“ vysvětlila Zdeňka Červeňáková. Připustila, že její nevlastní syn se kamarádil s jedním ze zneužívaných chlapců. „Když ale zjistil, o co tam jde, kamarádství skončilo,“ prohlásila.

Případ provázejí nejasnosti

Jak nové obyvatele Radkovic přijali sousedé? „Nevšímají si nás. Občas se v hospodě někdo zeptá, jak pokračuje pátrání po vrahovi Romana.. Já sama pravidelně volám na kriminálku a ptám se na to samé,“ řekla k tomu žena. Mrtvého syna jí v nové domově připomínají fotografie a jeho hračky. „Mám vystavenou velkou fotku v obýváku,“ uzavírá Zdeňka Červeňáková.

Členové rozsáhlé romské rodiny Červeňákových byli postupně vyslýcháni policií. Tvrdili, že nikdo z nich by dítěti neublížil. Do této vypjaté atmosféry vstoupil dědeček František s překvapivým tvrzením: „Vím, kdo to byl. Až vnuka pochovám, řeknu to jméno.“ Po pohřbu se však k těmto slovům neznal. Na dotaz novinářů odpověděl nevrle: „Nic nevím, s vámi se bavit nebudu. Dejte mi svatý pokoj.“ „Není to tak, nic neví, jen to špatně vyznělo,“ vysvětlil tehdy postoj dědy otec mrtvého dítěte a dodal: „Byl opilý, když to řekl.“