Na lavici obžalovaných ovšem ve středu usedl jeden ze zakládajících členů umělecké skupiny Ztohoven David Brudňák. Ten se k činu nepřiznal, ani jej neodmítl. Popřel ale, že by byl totožný s Týcem. Soud tak bude muset vyřešit, zda je výměna krytů kladena za vinu správnému muži.

Brudňák před soudem uvedl, že má sice k výtvarníkovi Týcovi velmi blízko, ne ale prý tak blízko, aby je někdo zaměňoval. "Naše fyziognomie je odlišná," řekl soudci Tomáši Hájkovi. Vypovídat k případu ale odmítl. "Nerad bych ohrozil osoby a kolegy, jejichž práce si vážím," odůvodnil své rozhodnutí.

Byl to člen Ztohoven, tvrdí policie

Podle státního zástupce Šimona Vavrečky šetření policie ukázalo, že kryty na semaforech vyměnil Brudňák.

"Jeho identita byla z mého hlediska prokázána dostatečně na to, aby byla podána obžaloba," řekl žalobce novinářům s tím, že policisté Brudňákovu identitu zjistili "operativně-pátracím" šetřením. Policie má podle něho se skupinou Ztohoven zkušenosti již z minulosti.

Třiatřicetiletý Brudňák podle obžaloby loni v dubnu na různých místech v Praze, například na Národní třídě nebo na Strossmayerově náměstí, vyměnil kryty na 48 semaforech. Místo původních krytů s figurami chodců se tak objevily postavičky v komických či lehce vulgárních situacích - například beznohý muž, žena v sukni či oběšenec.

Panáčci bez přetvářky

Výtvarník, označený jako Roman Týc, loni v dubnu televizi Prima řekl, že panáčkům pouze pomohl ze "svěrací kazajky". "Možná už se na to vykašlali a řekli si, že už nechtějí žít v té přetvářce a že ukážou ostatním lidem, že je třeba se uvolnit," uvedl.

Brudňák podle spisu městu způsobil škodu 82 242 korun. Navíc svým údajným činem ohrozil dopravu. Soud má podle návrhů při dalším jednání vyslechnout lidi z firmy, která kryty na pražské semafory vyrábí. Údajně jsou totiž nezaměnitelné, a člověk, který je loni v dubnu vyměnil, je musel získat přímo od této firmy.