Informaci Novinkám potvrdila mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Podle mluvčí středočeských hasičů se nepotvrdila původní domněnka, že školu zamořil čpavek. Ukázalo se, že jde o šprým starších spolužáků, kteří v chodbách nastříkali pepřový sprej, uvedla.

„Do budovy, kde sídlí základní škola a Obchodní akademie v Lysé nad Labem vnikli 3 bývalí žáci školy a začali stříkat neznámou látku. Pravděpodobně se jedná o pepřový sprej. To ale musí potvrdit chemická laboratoř,“ potvrdil Právu zástupce ředitele nymburské policie Jaroslav Novák.

Žáci na chodbě omdlévali

Tři bývalí žáci, kteří vloni vyšli z 9.třídy této školy, vešli po 11.hodině do budovy a stříkali sprejem v učebně chemie a na chodbách školy. Ve škole nastal okamžitě poprask. Někteří žáci začali omdlévat.

„Každý na to reaguje jinak, na někoho šly mdloby, takže se o ně postarali záchranáři. My jsme zavolali chemickou laboratoř a odebrali jsme vzorky. Budova se začala odvětrávat. Výtečníci aplikovali sprej na více místech,“ dodával na místě ředitel nymburských hasičů František Hep.

Záchranáři ošetřovali osm dětí ve věku kolem 13 let a jednu učitelku, většina z nich byla právě v učebně chemie, která dostala největší zásah, ostatní se nadýchali na chodbě. „Všichni se lehce nadýchali, čtyři děti jsme převezli do mladoboleslavské nemocnice a další čtyři děti do kolínské nemocnice a ženu do nemocnice v Nymburce na pozorování,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Všechny tři útočníky policie dopadla a hned je začala vyslýchat. „Je jim všem kolem 15 nebo 16 let, vyslýcháme je na služebně, proč to udělali. Za výtržnictví, z něhož budou nejspíš obviněni, jim hrozí pokuta nebo maximálně dva roky vězení,“ dodal Novák.