"Je to hrozné. Připadá mi, jako by se Praha vracela na počátek 90. let, kdy si tady mafie dělaly, co chtěly,“ řekl Právu jeden ze zdejších obyvatel. Jméno však z obav před mstou útočníků odmítl říci. „Probudily mne rány, netušil jsem, co se děje. Myslel jsem, že někdo dělá bordel na nedaleké stavbě. A ona zatím bouchala nádrž auta,“ dodal muž.

Klíčem bude motiv útoku

Podle informací Práva je majitelem shořelého auta ukrajinský podnikatel bydlící s manželkou a malou dcerou už několik let v Počernicích. V Česku legálně podniká. „Říkáme mu tady Jarda. Je to slušný člověk, nikdy s ním tady nebyly problémy,“ řekl Právu jeden ze sousedů.

„Oheň byl nahlášen v 0:12 hodin. Ke zranění osob nedošlo, ale vůz byl ohněm zcela zničen. Sálavé teplo také poškodilo sousední dům, kde praskla dvě okna a roztekla se elektrocentrála. Předběžná škoda je asi 600 tisíc korun,“ řekl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Podle mluvčího policie Ladislava Bernáška policisté až téměř do poledne ohledávali místo činu. „Poškozeným je třiatřicetiletý občan Ukrajiny, který u nás podniká v autodopravě. Zatím víme jen to, že se jednalo o úmyslné zapálení. Věc vyšetřujeme jako poškozování cizí věci,“ řekl Právu Bernášek. Policisté také budou jako jednu z vyšetřovacích verzí sledovat mužovi obchodní vazby. Podle jeho sousedů měl Ukrajinec také organizovat a vozit do Čech dělníky.

Žhářských útoků na auta přibývá
Podobných útoků na vozidla, která po nich často úplně shoří, v poslední době v Praze, ale i ve středních Čechách přibývá. Minulou neděli shořelo u Sedlčan za podivných okolností Audi A 6, ve středu zase někdo v Mnichovicích zapálil Renault Megan Combi.

Již několik týdnů navíc zuří v Praze válka mafiánských gangů, při kterých už bylo zavražděno několik osob. Jednou z nich byl také řidič šéfa Sazky, kterého si ale najatý zabiják spletl se svou obětí.