Letos poslední lednový den přivedla na svět v liberecké porodnici zdravou dceru. Přesto nyní žádá mimosoudně po Krajské nemocnici v Liberci čtvrtmiliónové odškodné.

„Třetí dítě jsem nechtěla ze zdravotních důvodů. V roce 1993 jsem prodělala těžkou dopravní nehodu a mám za sebou 28 operací dolních končetin a pánve. Po druhém dítěti mi lékaři nabídli a doporučili sterilizaci a já souhlasila,“ vylíčila Právu matka čtyřleté dcery, dvouletého syna a nyní šestitýdenní holčičky.

„Zhruba na 1500 sterilizací připadá jedna, kdy pacientka otěhotní.“

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Alfréd Dörr


Zákrok proběhl v liberecké nemocnici. „Takové případy jsou sice vzácné, ale stávají se. Zhruba na 1500 sterilizací připadá jedna, kdy pacientka nakonec otěhotní. Pracuji jako soudní znalec a s takovými případy jsem se už setkal,“ řekl k tomu Právu primář gynekologicko-porodnického oddělení Alfréd Dörr.

Případ zdědil po svém předchůdci primáři Janu Aulehlemu, s nímž se nemocnice vloni v létě rozloučila, protože nebyla spokojena s vedením oddělení. Samotný porod císařským řezem, k němuž lékaři přistoupili kvůli zdraví dítěte i matky už ve 32. týdnu těhotenství, provedl právě nový primář liberecké gynekologie. „Při zákroku jsem navíc mohl vidět, že sterilizace provedena byla. Nebyla to chyba operatéra,“ podotkl Dörr.

Podle lékařského náměstka Krajské nemocnice v Liberci a primáře dětského oddělení Martina Zítka s pacientkou jednají od samého počátku. „Snažili jsme se jí ulehčit tíživou sociální situaci. Nyní případ řeší právníci a patrně ho bude muset vyřešit soud,“ reagoval Zítek. Upozornil také, že žádná antikoncepce není stoprocentní. „Porodila zdravou holčičku a to není přeci žádná škoda,“ dodal.

Matka tří dětí je dnes podle svých slov ráda, že se dcera narodila a prospívá, upozorňuje ale, že je to pro ni velmi složitá životní situace. Stěžuje si také na chování samotného operatéra, který sterilizaci provedl.

„Když jsem tam přišla ve 13. týdnu těhotenství, protože jsem netušila, že bych mohla být těhotná, tak mi naznačil, ať jdu na potrat. To jsem už nechtěla. Spíš jsem od něho tenkrát čekala, že se mi omluví a nebude tak arogantní,“ poznamenala.

Nečekané těhotenství jí zkomplikovalo i osobní život. „Přítel, dnes už můj manžel si myslel, že jsem lhářka, když jsem mu říkala, že nemůžu otěhotnět. Bylo to všechno bolestné a stresující,“ dodala žena.