12:36 S doživotním trestem pozůstalí veskrz souhlasí, většina ho očekávala. Jeden z nich, Jiří Tláskal, řekl, že není zastáncem trestu smrti a proto věří, že je tento verdikt spravedlivý.

Další z pozůstalých, Milan Šimůnek, naopak řekl, že trest smrti neměl být zrušen. "Podívejte se na bezdomovce, nic nikomu neudělali a jak žijí. A on si bude žít v teple,“ řekl s tím, že ani žádné peníze už mrtvým život nevrátí.

12:17
O propuštění bude moci Zelenka požádat nejdříve v roce 2038.

12:16
Obhájce Herout se na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

12:13
Soudce Vacek odůvodňuje verdikt. Soud neměl o vině Zelenky pochybnosti, považuje ji za prokázanou. Podmínky pro uložení doživotí jsou splněny, o jiném trestu jsme ani neuvažovali," řekl soudce.

11:58 Soud vynesl nad heparinovým vrahem Petrem Zelenkou trest. Poslal ho do vězení na doživotí. Musí také uhradit pozůstalým odškodné.


11:42
Zelenka poslouchá řeč soudce se sklopenou hlavou a nepřítomným výrazem bez zjevných emocí. Soudce čte seznam trestných činů.

11:37
Soud zahájil vynášení rozsudku nad Petrem Zelenkou. Soudce Jiří Vacek oznámil, že je Zelenka vinen. Soudce pokračuje ve čtení rozsudku. Čeká se na rozhodnutí o výši trestu.

Soudní porota vynáší závěrečný rozsudek. FOTO: Repro/ČT

10:26 Soud vyhlásil hodinovou přestávku. Rozsudek bude vynesen v půl dvanácté.

10:24 Zelenka: "Nechtěl jsem nikomu ublížit. Nechtěl jsem mařit práci kolegů ani lékařů," řekl ve své řeči.

„Nikdy jsem si smrt vašich nejbližších nepřál, neprožil jsem ani okamžik radosti z jejich smrti. Svoji práci jsem vykonával na oddělení ARO 7,5 let a do poslední chvíle jsem ji dělal dobře. Sám nedokážu říct, proč to dopadlo tak tragicky, proč jsem začal dávat heparin, co se se mnou stalo,“ řekl Zelenka v úvodu a pokračoval.

„Chtěl bych říct, že během posledních čtrnácti měsíců byly všechny mé myšlenky potlačeny, ať už články v tisku nebo soudními znalci. Nedokázal jsem se už k ničemu vyjádřit. Neměl jsem ale potřebu, jak říkají znalci, se povyšovat nad lékaře,“ tvrdí Zelenka a dodal, že jeho vztahy se všemi pracovníky oddělení, od primáře až po posledního zaměstnance ARO, byly dobré, kamarádské.

ČTĚTE: Závěrečné řeči obžaloby a obhajoby v kauze heparinových vražd

„Nikdy jsem neměl potřebu jejich práci hanět nebo se nad ně nadřazovat. Znovu se chci opravdu omluvit těm, co tu jsou přítomni i těm, co tu jsou, těm kteří přežili i pozůstalým. Nevím, co ještě říci, své pocity jsem vyjádřil už během prvního dne tohoto hlavního líčení,“ uzavřel svá slova Petr Zelenka.

10:22 Obhájce Jan Herout ukončil svoji řeč. Slovo dostal sám Zelenka, který se ve své řeči omluvil pozůstalým.

Petr Zelenka před soudem v Hradci Králové.Petr Zelenka před soudem v Hradci Králové.foto: Právo /Milan Malíček

10:17 Jan Herout se vyjádřil ve smyslu, že doživotí pro Zelenku není adekvátním trestem. Podle jeho slov není Zelenka bezohledný vrah. Podle něj se jedná spíš o ublížení na zdraví, než vraždu. Zelenka podle něj zabíjet nechtěl.

10:14 Obhájce zpochybnil práci lékařů na ARO. Řekl, že obžalovaný páchal své skutky v prostředí, které mu to umožňovalo.

10:07 Herout připomněl závěry tzv. Julínkovy komise. "Její závěry nejsou tak jednoznačné, jako závěry znalce Pleskota," řekl obhájce. Materiály se týkaly toho, jaký vliv mělo Zelenkovo podání Heparinu na zdravotní stav pacientů.

9:48 K závěrečné řeči přistoupil obhájce Petra Zelenky Jan Herout.

9:39 Státní zástupkyně navrhla pro Petra Zelenku výjimečný trest doživotního vězení v nejtěžší věznici. Podle znalců je pravděpodobné, že takový verdikt soud nakonec vynese. Zelenka je obviněn ze sedmi vražd a deseti pokusů o ně.

9:09 Stále pokračuje závěrečná řeč žalobkyně k jednotlivým skutkům. Po státní zástupkyni pronese závěrečnou řeč také obhájce Zelenky.

8:51 Státní zástupkyně cituje ze znaleckých zpráv a popisuje, jak zemřely Zelenkovy oběti.

8:44 Zelenka se k soudu dostavil. Poslouchá se sklopeným očima.

Bývalý zdravotník Petr Zelenka u soudu.Bývalý zdravotník Petr Zelenka u soudu.foto: Právo/Milan Malíček

8:30 Soud v Hradci Králové s Petrem Zelenkou začal. Hlavní líčení soudu bude od rána pokračovat závěrečnými návrhy státní zástupkyně Lenky Faltusové a Zelenkova obhájce Jana Herouta, poté by měl soud v kauze vyhlásit rozsudek. Herout v úterý soudu navrhl doplnění dokazování o další dva posudky, soud je však označil za nadbytečné a dokazování v případu ukončil.

Dvaatřicet dní od začátku soudního přelíčení a čtrnáct měsíců po zatčení si ve čtvrtek bývalý ošetřovatel Petr Zelenka, obžalovaný v tzv. heparinovém případu ze sedmi vražd a deseti pokusů o ně, vyslechne u krajského soudu v Hradci Králové z úst soudce Jiřího Vacka verdikt, jenž rozhodne o jeho vině či nevině.Shodou okolností bude příští týden, ve středu 27. února, Zelenkovi dvaatřicet let.