V úterý dopoledne byl vyslechnut poslední svědek, soudní lékař Josef Pleskot. Předseda senátu Jiří Vacek poté zamítl žádost obhajoby na vypracování nových znaleckých posudků, včetně vypracování klinického posudku na dušení stav obžalovaného.

„Požadavky obhajoby zamítáme pro nadbytečnost. Závěry znalců týkající se duševního stavu obžalovaného považujeme za fundované, nevzbuzují žádné pochyby,“ uvedl soudce Vacek a dodal, že si měla obhajoba nechat zpracovat vlastní posudek. „Když chybí oponentní posudek, není důvod závěry znalců zpochybňovat,“ doplnil vysvětlení Vacek.

Otec a syn se připravují na rozsudek

Zatímco státní zástupkyně Lenka Faltusová s rozhodnutím soudu o zamítnutí dalšího dokazování souhlasila, otec obžalovaného Bohumil Zelenka novinářům řekl, že ho takový závěr nepřekvapil.

„Jak si můžeme dát vypracovat psychologický nebo psychiatrický posudek, když byl Petr celou dobu zavřený ve vazbě? Jsou to všechno hrátky a objektivita a hledání pravdy a spravedlnosti je až někde na konci. Když z toho chtějí udělat demonstrativní monstrproces, tak ho z toho prostě udělají. Už jsem Petra upozornil na to, že verdikt přijde ve čtvrtek, aby se na to připravil. I já se na to připravuji a ve čtvrtek od nás nečekejte, že vám budeme něco komentovat,“ řekl Zelenka starší novinářům.

V úterý před soudem vypovídal soudní znalec Josef Pleskot.V úterý před soudem vypovídal soudní znalec Josef Pleskot. Foto: PRÁVO/Ludmila Žlábková.

Závěrečné řeči a rozsudek

Josef Pleskot po výpovědi z pozice soudního znalce vypovídal na žádost obhajoby i jako svědek. Podle jeho posudku bylo sedm úmrtí pacientů v přímé souvislosti s neoprávněným podáním heparinu, u dalších pacientů podání heparinu způsobilo zvýšené krvácení, které mělo podíl na zhoršení zdravotního stavu.

Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek. Na programu budou závěrečné řeči obhajoby i obžaloby, poté soud vynese rozsudek.