U osvojovacího soudu měla totiž dosvědčit, že Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová, je nalezenec ze Vsetína. Za křivou výpověď jí nyní hrozí vězení.

Obvinění, o kterém v úterý jako první informoval server iDnes, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. „Nic o tom nevím, jen jsem to letmo zaslechl,“ řekl v úterý Právu advokát Barbory Škrlové Richard Novák.

Právu se sice podařilo Elišku Mauerovou kontaktovat, ta ale odmítla cokoli komentovat. „Nezlobte se, ale nic vám k tomu neřeknu. Nebudu se o tom bavit,“ řekla.

Mlčí i policie, neboť státní zastupitelství vyhlásilo informační embargo. „Je to pro mě nová informace,“ reagoval pouze mluvčí Krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Pozorování Škrlové znovu k soudu

Posun nastal také v případě stížnosti Škrlové proti nařízenému pozorování jejího duševního stavu, které podle soudu nebude muset zatím absolvovat. Krajský soud v Brně totiž v pondělí rozhodl o její stížnosti proti nařízenému pozorování tak, že celou věc vrátil k tamnímu Městskému soudu k novému rozhodnutí.

„Z odůvodnění lze uvést, že obviněná namítala, že došlo v podstatě k nedorozumění, neboť se znalci hodlá spolupracovat dobrovolně a podrobí se zkoumání duševního stavu. Dále požádala soud, aby byla ve věci vyslechnuta,“ řekla Právu tisková mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.Po novém výslechu bude už snad jasné, zda bude Škrlová se znalci spolupracovat, nebo zda bude muset být nařízeno již zmíněné pozorování jejího duševního stavu. Znalecké posudky o duševním stavu Škrlové jsou přitom klíčové. Především z nich vyplyne, zda je trestně odpovědná a může být tedy stíhána.


Pokud znalci zjistí, že není duševně zcela zdráva, mohla by být její vyjádření ke kuřimské kauze bezcenná.


Bývalý advokát
Aničky se diví
Škrlová je v kuřimské kauze záhadnou postavou. Neví se, proč se vydávala za Aničku a Adama. Dlouho byla považována za možnou oběť – podle některých informací byla týrána stejně jako hoši Ondra a Jakub. Minulé pondělí byla ale k všeobecnému překvapení sama obviněna z týrání. Údajně se jej dopustila na devítiletém Ondřejovi.
Nad obviněním a informací, že Škrlová měla údajně Ondřeje topit, jen kroutil hlavou Josef Kolínský, její bývalý advokát.

„Kdyby se rozhodla vypovídat a spolupracovat se znalci, tak by myslím vyšlo najevo, že v době, kdy byla plně vcítěná do role dítěte, nebyla schopna rozpoznat závažnost svého jednání. Podle mě ale dostala podnět zvenčí, aby nekomunikovala, protože jsou jisté osoby, které se bojí toho, že by promluvila,“ dodal Kolínský.