V největší hradecké soudní síni sleduje přelíčení na pět desítek osob. Zelenka se hlavního líčení, které potrvá minimálně do pátku 25. ledna, účastní, do jednací síně však byl eskortou dopraven zadním vchodem, zcela mimo dosah veřejnosti.

Toužil po akci

Zelenka se soudu přiznal k tomu, že pacientům podával lék na ředění krve heparin. Podávání léku zdůvodnil touhou po akci, podle svých slov si nevybavuje kolikrát heparin pacientům aplikoval. "Potřeboval jsem činnost, akci, věděl jsem, že když podám heparin, přijde lékař a bude se něco dít," řekl Zelenka.

Petr Zelenka před soudem v Hradci Králové Petr Zelenka před soudem v Hradci Královéfoto: Právo/Ludmila Žlábková


Sám nevysvětlil, proč začal pacientům podávat právě lék na ředění krve. "Ta myšlenka přišla sama, opakovala se. Nevím, proč jsem vybral heparin. Snad právě proto, že se často používal," řekl Zelenka.

Bál se policistů, ti jej prý bili
Zelenka vyprávěl téměř hodinu o sobě, své činnosti v nemocnici, policejních výsleších a také o svých psychických těžkostech, kterými údajně dodnes trpí. Tvrdil, že jej zbili policisté, když ho 1. prosince 2006 zatýkali před vchodem na chirurgii jihlavské nemocnice, a bití údajně pokračovalo i na policii v Havlíčkově Brodě.

To, že hned první den večer se k podávání heparinu přiznal, vysvětloval tím, že policisté mu vyhrožovali, že jej znovu zbijí. „Byli jsem k smrti vyděšený, přiznal bych třeba padesát pacientů, kdyby to na mě chtěli,“ řekl.


:. Petr Zelenka u soudu.: Foto: Právo/Ludmila Žlábková

Své oběti si nepamatuje
Když se pak vyjadřoval k jednotlivým jménům, které jsou uvedena v obžalobě jako jména obětí, většinou odpovídal, že mu nic neříkají. „Vzpomínám si tak na tři až čtyři pacienty, kterým jsem podal heparin,“ řekl. Na klíčový dotaz předsedy senátu Jiřího Vacka, proč to dělal, odpověděl. „Nedokázal jsem se tomu ubránit, jako by mi někdo podsouval, abych to udělal. Stav pacientů se pak zhoršil a já jsem měl hodně práce, pomáhal jsem je zachraňovat. Vykonávat tu práci mi přinášelo potěšení a radost. Nechtěl jsem jim ubližovat,“ vypověděl obžalovaný.

Přiznal, že věděl, že pacienti jsou ve vážném stavu a znal také účinky heparinu. „Snažil jste se pak sám těm pacientům, kterým jste o své vůli naordninoval heparin, podat následně nějaký lék, který by krvácení zastavil?“ zeptal se jej Vacek „To mě nenapadlo,“ odpověděl Zelenka, který, jak sám řekl, stále trpí panickým strachem, že jej někdo zabije. „Ve vězení pravidelně navštěvuji psycholožku,“ řekl.

Zelenka stále tvrdí, že měl v té době těžké psychické problémy a bral léky. "Nikdy jsem se jako vrah necítil, nepřišel jsem do práce, abych zabíjel," řekl obžalovaný.

Otec Petra Zelenky Bohumil (vlevo) přichází k hradeckému soudu.Otec Petra Zelenky Bohumil (vlevo) přichází k hradeckému soudu.foto: Právo/Ludmila Žlábková

Příbuzní obětí chtějí, aby vrah dostal doživotí

Málo sdílní a s viditelným smutkem v očích odcházeli ze soudní síně pozůstalí po obětech Petra Zelenky. Zřejmě nikdo z nich nevěří Zelenkovu argumentu, že nechtěl nikomu ubližovat. „Všechno to má v hlavě. Měl s sebou sice nějaké papíry, ale za celou dobu výslechu neotočil jediný list, aby nahlédl do poznámek,“ poznamenal příbuzný Marie Šimůnkové. Přítomná byla i její dcera, která se zdrcená nechtěla k Zelenkovi vůbec vyjadřovat.

„Nemám slov, je to hrozně těžké, všechno se mi to vrací. Je to mnohem těžší se vyrovnat s faktem, že vám někdo blízký zemřel, když víte, že to bylo zbytečné, že to bylo tímto způsobem,“ svěřila se Eva Nová, jejíž manžel Václav zemřel 21. srpna 2006. Podle obžaloby byl i on obětí Petra Zelenky, sám obžalovaný však tvrdí, že si na něho vůbec nepamatuje.

„Pracuji na psychiatrii, ne jako zdravotnice, ale mám praxi s duševně nemocnými, takže svůj názor mám, ale k jeho duševnímu stavu se nechci vyjadřovat, musí to posoudit odborníci,“ dodala vdova s tím, že však Zelenka působí dojmem zdravého člověka. „Věděl, co dělá. Jediným trestem by pro něho mělo být doživotí.“


Otec žádá vyšetření psychiky syna

Zatímco otec obžalovaného Bohumil Zelenka opakovaně tvrdí, že jeho syn je ve špatném psychickém stavu a žádá jeho klinické vyšetření, podle posudků v obžalobě je Zelenka duševně zdravý a za své činy trestně odpovědný.

Přelíčení provází velká účast médií i veřejnosti. Přelíčení provází velký zájem médií i veřejnosti. foto: Právo/Ludmila Žlábková

Ze závěrů znaleckého posudku také vyplývá, že motivem jeho jednání byla reakce na syndrom vyhoření a únavu z práce. Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli.

ROZHOVOR: Otec heparinového vraha: syn měl děsivé deprese

Nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr na konci září a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října. Policisté ale zatkli Zelenku až 1. prosince.Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra. Podle ní nikdo z policistů nespáchal trestný čin.