"Vozidlo bezpečnostní agentury se mělo ve čtvrtek kolem 09:45 pohybovat v okolí benzinové stanice v Hořicích u hlavní silnice I/35. Hledáme svědky, kteří tam v uvedené době jeli či nakupovali," uvedla Renata Šanderová z východočeské policejní správy. Policisté očekávají informace na bezplatné tísňové lince 158, případně na telefonním čísle 724 071 274.

Nešel si ulevit na benzínku

Jak vyplynulo z výpovědí příslušníků bezpečnostní agentury, pancéřové auto zločinec přepadl zhruba 100 metrů od čerpací stanice, nedaleko autobusové zastávky. "Jeden muž posádky si musel odskočit," řekla ve čtvrtek semilská policejní mluvčí Soňa Šídová.

Muž však nešel na WC na benzínovou pumpu, kde by vůz snímaly bezpečnostní kamery, ale do křoví. Mezitím na druhého člena posádky údajně zaútočil ozbrojený pachatel, muž mu peníze vydal a lupič z místa odjel.

Majitel agentury se zastal zaměstnanců

Jakkoli se zdá být čtvrteční loupež nedaleko Turnova zarážející a nepochopitelná, ředitel bezpečnostní společnosti Agency of Security Fenix Martin Pekárek se v pátek svých lidí zastal.

„Naši zaměstnanci neporušili bezpečnostní předpisy. Informace, které se objevily v médiích o tom, jak se vše stalo, jsou trochu jiné. Nebudeme až do vyšetření případu říkat, jak to bylo, abychom nenarušili vyšetřování,“ řekl Právu Pekárek.

Selhat museli lidé

Podle bývalého majitele liberecké bezpečnostní agentury, který nyní organizuje záchranné humanitární mise do zemí postižených přírodními katastrofami, Jaromíra Dolanského museli pochybit jedině zaměstnanci firmy.

„Fenix je velká a zkušená firma, které bezpečnostní předpisy zpracovávají profesionálové. Domnívám se, že muselo jít o flagrantní selhání lidí, nikoli o díru v předpisech firmy,“ zmínil Dolanský.

Podle něho patří k základním pravidlům to, že se posádka vozu v případě nepředvídaných událostí jako je nevolnost či jiná indispozice musí spojit s centrálou a zastavit může pouze na bezpečném místě. Takovým místem by byla teoreticky nedaleká čerpací stanice. Dalším předpokladem je, že je posádka na nouzové opuštění vozidla vycvičena.

Častý terč lupičů

Automobily bezpečnostních agentur na převážení peněz se stávají terčem lupičů často. Naposledy přepadli dva ozbrojení zločinci vozidlo u Ševětína na Českobudějovicku. Posádku tehdy připoutali ke stromu a ukradli peníze a ceniny. Vzniklá škoda nebyla vyčíslena.
Při loupeži peněz z vozu bezpečnostní agentury v září 2002 připravila trojice lupičů Citibank o 153 miliónů korun.