"Kvůli tomu, že policisté použili střelnou zbraň, jsme to převzali k šetření. To je zatím na počátku, bližší informace uvádět nebudeme," řekla Právu mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Podle České televize je důvodem šetření to, že svědci střelby vypovídali rozdílně. 

Dramatický případ začal kolem 11:30 banální kontrolou neznámého muže v jedné z heren na pražském Masarykově nádraží. Policisté z oddělení doprovodu vlaků jej vyzvali, aby se legitimoval. Muže, kterého podezírali z přepadení několika bank, jim pouze nahlásil své údajné jméno. To však podle policistů, kteří si je ověřili přes centrálu, bylo shledáno jako falešné.

Prima a Nova: Podezřelý byl zločinec 

Mrtvý muž je podle televizí Prima a Nova zločinec, který v prosinci a v lednu loupil v pražských bankách. Poslední loupeže se údajně dopustil v pátek v Klapkově ulici v Kobylisích. Na dopadení lupiče prý byla vypsána odměna.

Muže proto hlídka požádala o doklad totožnosti. Podezřelý následně vyšel před hernu a začal prchat. Zamířil směrem k obchodnímu centru Palladium na Náměstí Republiky. Dostal se až do garáží Palladia, kde začal policisty ohrožovat pistolí.

„Policisté jej postřelili do nohy,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Brožová. Doplnila, že dosud neznámý muž pak obrátil zbraň proti sobě. Policisté se mu snažili čin rozmluvit, ale neuspěli. Pronásledovaný nakonec stiskl spoušť. „Spáchal sebevraždu,“ sdělila Brožová.

Totožnost muže není známa


Totožnost muže zatím není známa, proto nemůže být plně objasněn ani motiv jeho činu. Podle Brožové se případem stejně nakonec začne zabývat pražská policie, která se v nejbližší době chystá prověřit kamerový záznam z místa činu. Inspekce bude mít na starosti střelbu policistů.

Zásahy policie končí sebevraždou jen výjimečně. Sobotní honička je od roku 2000 teprve pátým případem, kdy si pronásledovaný člověk sám vzal život. Poslední podobnou událost řešili policisté v červenci 2004 v Havlíčkově Brodě, kde se bankovní lupič dostižený policejní hlídkou zabil granátem.