Petr Vondrák měl ve stáji na svém statku ustájené celkem čtyři koně. V pondělí večer celé kvarteto ze stáje uteklo, tři koně došli až na nedalekou silnici, pouze Falco zůstal ve vsi poblíž statku.

Spolu se zbývající trojicí koní prožil krátce před půl jedenáctou drama na silnici i osmapadesátiletý řidič náhodně jedoucí se svým tranzitem od Pelhřimova na Humpolec.

„V mírném klesání v levotočivém úseku silnice došlo ke střetu vozidla Ford Transit s koněm, který společně ještě se dvěma koňmi šel po celé šířce jízdního pruhu směrem na Pelhřimov,“ popsala nehodu ve své zprávě pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Proč koně utekli není jasné

Zatímco Depresi nebylo pomoci, Charlie a Veverka se vzápětí sami vrátili na statek v Onšovicích. „O nehodě jsem se dozvěděl od synovce, teprve pak jsem zjistil, že se jedná o moje koně,“ rekapituloval události zemědělec. Když nahlédl do stáje, Deprese chyběla, na Charliem a Veverce bylo zřejmé, že za sebou mají dramatický výlet. Jakmile uviděl místo nehody osvětlené majákem policejního auta, bylo mu jasné co stalo.

Ráno se pak neštěstí chovatele zdvojnásobilo. „Charlie nepřežil taky. V noci to vypadalo, že má jenom povrchové škrábnutí, ale nejspíš bude mít polámaná žebra a možná i další zranění. Nejspíš cestou někam spadl,“ odhadoval Petr Vondrák.

Proč ale koně v noci utekli, si vysvětlit nedokáže. „Stáj opustili úplně nejtěžší cestou, nepochopitelně nešli bránou, a šli směrem, kterým nikdy nechodili. Možná je někdo vyplašil. Byli pravidelně venku ve výběhu, že by jim chyběl pohyb, je naprosto vyloučené,“ říkal zemědělec, když se připravoval vypovědět o okolnostech událostí na policii. Koně začal chovat loni v létě, ještě před několika dny uvažoval o postupném dalším rozšíření stáda.

O tom, že by někdo vyplašil koně úmyslně s cílem jim ublížit, zatím chovatel spekulovat nechce. Petr Vondrák ale jako jeden z mála z Onšovic podporuje výstavbu diskutované obalovny nedaleko vesnice. Investorovi dokonce prodal některé pozemky, na nichž by stavba měla stát. „Taky mě hned napadlo, že to může mít souvislost,“ poznamenal zemědělec.