Fotografii, pořízenou mobilním telefonem, poslal vedení školy koncem října student, který přestoupil na jinou školu. Zachycuje dva studenty držící vlajku a další dva, kteří před ní sedí a jeden hajluje.

„Případem se zabýváme od listopadu, kdy se na nás obrátilo vedení školy. Zatím není jasné, zda se studenti dopustili trestného činu. Případ řeší kriminalisté specializující se na extremismus,“ řekla Právu tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Z šetření vyplynulo, že vlajku přinesl do školy student z klubu vojenské historie. Hájil se tím, že mu nepatří a pouze ji má poslat dalšímu členovi klubu.

Zatím podmínečné vyloučení

„Kolik vlastně pořídili fotek, nevíme. Každopádně o tom vědělo více studentů třídy. Ti čtyři, kteří se s vlajkou fotili, byli potrestáni podmínečným vyloučením a čekáme na výsledky vyšetřování policie,“ uvedl ředitel SPŠSE Josef Šorm.

Jak vyplývá ze zápisu ředitele, který má Právo k dispozici, pro okamžité vyloučení studentů se na pedagogické radě vyslovilo 21 kantorů a dalších 27 se přiklonilo k mírnějšímu, podmínečnému vyloučení.

Pokud ale policisté dojdou k závěru, že se studenti dopustili trestného činu, čeká chlapce patrně odchod ze školy.

Trest ředitelské důtky ale neminul ani žáky, kteří mohli fotky vystavit na webových stránkách. „Potrestali jsme i ty tři, kteří měli přístup k právům na web a mohli je tam umístit. Kdo to udělal, ale nevíme, nepřiznali se,“ pokračoval ředitel.

O případ se začali zabývat také bývalí studenti školy. Někteří z nich mají za to, že vedení školy nepodniklo veškeré potřebné kroky a celý případ zametá pod koberec. To ovšem ředitel školy považuje za nesmysl. „Nic utajovat nechceme,“ řekl Právu.