Zpravodaj Práva však Martinu Matuškovou v pátek hodinu po poledni zahlédl, jak vchází do domu v Novém Boru. Na otázky Práva odmítla odpovědět a zavřela se v bytě, kde ještě před týdnem s Procházkou bydlela.

Přestože její přítel v současné době patří kvůli půlmiliardové krádeži k nejhledanějším lidem v zemi, policie ji zřejmě nehlídá, tedy alespoň ne přímo. Na ulici ji totiž včera nikdo nedoprovázel a ani v okolí domu nebo místního baru, kde pracuje, nestojí žádná policejní auta.

Policisté ji zatím asi jen vyzpovídali, a to zřejmě už v úterý dopoledne, kdy si zároveň odnesli z bytu Procházkovy osobní věci. Oficiálně se k tomu nikdo nechtěl vyjádřit, protože stále platí informační embargo na celý případ.

Policie prý nemůže přítelkyni sledovat

Nedá se přitom vyloučit, že Matušková může být s Procházkou v kontaktu. Podle bývalého elitního kriminalisty, který nechtěl být jmenovaný, s tím policie musí počítat a běžně se v podobných případech kvůli tomu zaměřuje na nejbližší okolí uprchlíka.

Jak ale tento bývalý policista vysvětlil, policie má při svém zájmu o lidi blízké uprchlým zločincům poměrně svázané ruce.

„Např. sledování nepřipadá v úvahu, možnosti odposlouchávat jejich telefon jsou také značně omezené,“ uvedl.

Procházková se přesto mohla ocitnout v hledáčku specializovaného útvaru cíleného pátrání z policejního prezidia, kterému se říká lovci lebek a která po Procházkovi pátrá. „Určitě se s ní mluví, ale výsledky to zatím žádné nepřineslo,“ řekl Právu zdroj blízký vyšetřování.

Bývalý elitní kriminalista zároveň doplnil, že Matuškovou by přímo hlídali policisté jen v případě, kdyby požádala o policejní ochranu. „Půlmiliarda, kterou její přítel ukradl, je určitě dost peněz na to, aby ho mohl někdo z podsvětí jejím prostřednictvím vydírat,“ podotkl někdejší detektiv.

Opatření na hranicích s Schengenem asi skončí

Procházka uniká už sedmý den a policie stále mlčí. Není tak stále jasné, zda je na stopě jemu nebo jeho komplici, který odvezl 560 miliónů korun z počítárny pražské bezpečnostní agentury G4S. Na přechodech zatím policisté provádějí důkladnější kontroly. Například se zaměřují na ty, kteří by mohli být Procházkovi podobní.

Opatření na hranicích však zřejmě brzo skončí. 21. prosince totiž Česká republika vstoupí do Schengenu a kontroly na přechodech se stanou minulostí. Většina příslušníků cizinecké policie se přesune do vnitrozemí.