Zproštění obžaloby dokonce ve svém závěrečném slovu žádala i státní zástupkyně. Soudce Jaroslav Rakošan v odůvodnění rozsudku označil celé trestní stíhání za zcela neodůvodněné a v rozporu s trestním řádem.

Chlapec zemřel dva dny po operaci

"Nelze trestat lékaře za to, že si vybrali povolání, kde se umírá. Musí být zjištěno, že porušil své povinnosti a nepostupoval v souladu s poznatky lékařské vědy. To se ale nestalo," řekl.

Nešťastná událost se v ostravské nemocnici začala odvíjet loni 28. července, kdy lékaři operovali tříletému Sebastianovi cystu u kořene jazyka. Dva dny po operaci ale přišly vážné komplikace a chlapec upadl do kómatu. Šestnáctého srpna zemřel.

Lékaři sice tvrdili, že udělali pro záchranu chlapečka maximum, případem se ale začala zabývat policie a na základě vyjádření znalce pak zahájila trestní stíhání.

To ale byla podle soudce zásadní chyba, protože vyjádření znalce, který tehdy připustil pochybení lékařky, nesplňovalo kritéria pro znalecký posudek a znalec navíc vycházel z neúplných podkladů.

Znalec u soudu přehodnotil své názory

"První posudek neobsahoval nálezovou část, pouze konstatoval závěry, aniž by vysvětlil, jak k nim došel," řekl soudce Rakošan s tím, že stejný znalec pak u soudu své závěry nakonec přehodnotil.

Státní zástupkyně se odmítla k údajnému pochybení vyjádřit. "V hlavním líčení došlo ke změně důkazní situace, proto jsem navrhovala zproštění od obžaloby," řekla pouze. Lékařka se vyhlašování rozsudku neúčastnila vzhledem k tomu, že ji celá záležitost silně traumatizuje a nechápe, proč musela dojít až k soudu.

Pozůstalí se ale s verdiktem nehodlají smířit a jsou přesvědčeni, že Sebastian nemusel zemřít. "Ať nás sám Pánbůh chrání před českou justicí," řekl po vynesení rozsudku chlapcův dědeček. Na dotaz, zda rodina bude žalovat fakultní nemocnici, odmítl odpovědět.